STRONA GŁÓWNA
GALERIA
NASZE PRACE
POMAGAJĄ NAM
DOJAZD
KONTAKT
NAPISZ DO NAS

AKTUALNOŚCI

2019-04-17 15:52:03
Uroczyste śniadanie wielkanocne

    W dniu 17 kwietnia 2019 roku, w naszej placówce odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Zgromadziło ono jak co roku kierownictwo, pracowników, uczestników i gości zaproszonych na tę uroczystość. Śniadanie rozpoczęło się od złożenia wszystkim zebranym życzeń przez kierownika placówki pana Marcina Pęczka. Po oficjalnej części spotkania, wszyscy ze smakiem degustowali i spożywali potrawy specjalnie przygotowane na tę okazję przez grupę pracowni gospodarstwa domowego. Wśród nich nie mogło zabraknąć tych tradycyjnych właśnie - białej kiełbasy, białego barszczu, jak również wielkanocnych jaj, sałatek i wielu innych. W organizację powyższego wydarzenia zaangażowani byli wszyscy terapeuci i podopieczni.

Kierownictwo i Kadra Warsztatów Terapii Zajęciowej składają Państwu najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych, a nade wszystko zdrowia i szczerej rodzinnej atmosfery na ten świąteczny czas.

2019-04-16 20:51:18
Wielkanocne kiermasze

    W dniu 14.04.2019 roku odbyły się kiermasze świąteczne przy parafiach rzymskokatolickich:  pw. Św. Klemensa w Zawoi Centrum, pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy i pw. Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim. Osoby przychodzące na msze święte we wspomnianych parafiach mogły zaopatrzyć się w piękne wykonane ozdoby świąteczne i różnorakie prace o tematyce okołowielkanocnej. W trud ich wykonania zaangażowano wiele serca oraz pracy podopiecznych i terapeutów. Ponadto tego dnia realizowaliśmy akcję ''Kilometry Dobra'', którą Warsztaty Terapii Zajęciowej realizują w miesiącu kwietniu biorąc udział w wielu ciekawych realizowanych przez siebie inicjatywach.

    Kierownictwo Warsztatów Terapii Zajęciowej składa serdeczne podziękowania darczyńcom, a nade wszystko cudownym proboszczom, parafianom w/w parafii i wszystkim ludziom dobrej woli z miast, gmin naszego wspaniałego powiatu.

2019-04-11 11:56:36
Kiermasze Wielkanocne

    Kierownictwo Warsztatów Terapii Zajęciowej informuje Państwa, że  w dniu 14 kwietnia bieżącego roku odbędą się kiermasze wielkanocne. Zapraszamy Państwa wraz z uczestnikami do nabycia naszych prac. Kiermasze odbędą się 14.04.2019 roku: Przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Skawicy 7.30-12.00. Przy parafii, pw. Św. Klemensa Papieża Męczennika w Zawoi 7.30-12.00. Przy Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim 6.30-14.00. Ponadto w Makowie Podhalańskim w ramach kiermaszu będzie realizowana ogólnopolska akcja, pt. ''Kilometry Dobra''. Akcja polega na pozyskiwaniu środków na rozbudowę rehabilitacji w OREW Juszczyn, oraz remont w OREW Tarnawa Górna. Warsztaty Terapii Zajęciowej pilotują akcję w miesiącu kwietniu. Zapraszamy Państwa do szczodrego wsparcia naszych akcji!

2019-04-11 11:53:30
Mecz ''Naroże Juszczyn-LKS Orzeł Wieprz

     Kierownictwo Warsztatów Zajęciowych w Juszczynie informuje, że dnia 13.04.2019 tj. (w sobotę) o godzinie 16.00 odbędzie się mecz pomiędzy drużynami Naroże Juszczyn - LKS Orzeł Wieprz na stadionie Juszczyn Naroże w Juszczynie. Mecz ten odbędzie się w ramach realizowanej akcji pt. ''Kilometry Dobra''. Oprócz wyśmienitej atmosfery sportowej będzie można nabyć pyszne kiełbaski z grilla i napoje. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na akcję ''Kilometry Dobra'', w której nasza placówka uczestniczy w miesiącu kwietniu. 

   Serdecznie Państwa zapraszamy do uczestniczenia w tym wspaniałym przedsięwzięciu.

2019-04-09 13:16:00
''Kilometry Dobra'' Zostań Mistrzem Świata w Dobroci!

     Pierwszego marca bieżącego roku rozpoczęła się 6 już ogólnopolska edycja kampanii dobroczynnej ''KILOMETRY DOBRA''. Celem tej akcji jest pozyskiwanie środków na rozbudowę naszych placówek w WTZ Juszczyn, OREW Juszczyn i OREW Tarnawa Górna. Warsztaty Terapii Zajęciowej w miesiącu kwietniu czynnie uczestniczą w realizacji akcji.

Prosimy Państwa o dokonywanie wpłat poprzez stronę internetową: https;//kilometrydobra.pl/organization/zawoja/

Zachęcamy Państwa również do dokonywania stałych przelewów na konto Stowarzyszenia:

BANK SPÓŁDZIELCZY JORDANÓW O/ZAWOJA 07 8799 0001 0020 0200 0200 0534 0001, jak również możecie Państwo przesyłać pieniądze uczestnikiem, celem zasilania naszej akcji

Obserwujcie Państwo nasze działania na:

FACEBOOK: OREW JUSZCZYN, OREW TARNAWA GÓRNA I WTZ JUSZCZYN

2019-03-13 11:11:37
Uroczysty ''Dzień Kobiet''

    W dniu 8 marca 2019 roku, obchodziliśmy w naszej placówce „Dzień Kobiet”. Atrakcje dla pań jak co roku przygotowywała ta męska część naszej społeczności pod batutą prowadzącego pracowni multimedialno-komputerowej, i pomysłodawcę tej, a nie innej oprawy celebrowania tego święta. Tego dnia przygotowano zespołowo: życzenia dla pań, zorganizowano uroczysty obiad, było również ciasto, napoje i inne dobrocie, które wespół z atmosferą tego dnia uświetniły całość imprezy. Wisienką na torcie tego wydarzenia okazała się pamięć o „Dniu mężczyzny” i złożenie z tej okazji życzeń  i obdarowanie upominkiem przez panie wszystkich mężczyzn naszego Wtz-u.

2019-02-18 11:43:43
Walentynki

      14 lutego 2019 roku świętowaliśmy tradycyjne walentynki. Jest to dzień w którym przekazujemy życzenia i upominki osobom, które darzymy sympatią i uczuciem. Organizatorkami imprezy były terapeutki WTZ: Agnieszka Zawada, Monika Stec i Magdalena Kaczmarczyk. Przygotowały one spectrum zabaw, które w szczególny sposób ukazały i wyeksponowały wyjątkowość tego święta Już od rana panował podniosły nastrój, można było zaobserwować zwiększoną ilość czerwonych serduszek oraz wyjątkowe dekorację. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem kierownictwa, wszystkich terapeutów i uczestników. Walentynki przyniosły społeczności WTZ- owskiej wiele radości i pozytywnych wibracji.

2019-01-22 18:46:55
Tradycyjny opłatek Rodziny PSONI koło w Zawoi - Budzów 2019 rok

     Dnia 10 stycznia 2019 roku odbyło się spotkanie opłatkowe Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Zawoi. Wydarzenie to, jak co roku miało miejsce w restauracji ''Magnolia'' w Budzowie. Swoją obecnością i świątecznymi życzeniami zaszczycili nas znamienici przedstawiciele kierownictwa OREW Juszczyn, Tarnawa Górna i WTZ Juszczyn; władz: senatu, powiatu,  gmin, jednostek samorządu terytorialnego, parafii, sponsorzy i przyjaciele naszej społeczności. Dopisali również rodzice i opiekunowie naszych wspaniałych podopiecznych. Umownego entrée uroczystości dokonała swoim płomiennym przemówieniem prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Zawoi pani Małgorzata Sitarz. Społeczność Warsztatów terapii Zajęciowej wystawiła ''Jasełka''. Spektakl został przygotowany przez grupę teatralną pod przewodnictwem  prowadzącej pracownię malarsko - artystyczną, przy współudziale szefowej pracowni edukacji technicznej. Przedstawienie, jak i całość imprezy dostarczyły gościom mnóstwo wzruszających przeżyć, pozytywnych uniesień i prolongowało w naszych sercach magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia.

2019-01-02 13:33:22
Charytatywny Mikołajkowy Turniej Piłkarski w Makowie Podhalańskim

     W niedzielę 16 grudnia dzięki pani Iwonie Staśkiewicz Warsztaty Terapii Zajęciowej miały możliwość uczestniczenia w Charytatywnym Mikołajkowym Turnieju Piłkarskim w Makowie Podhalańskim. Dziękujemy pani Iwonie Staśkiewicz za zaproszenie, a nade wszystko dziękujemy za niestrudzoną gotowość pomagania innym, jak również za optymizm, którym zaraża ona ludzi wokół siebie. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za wsparcie finansowe dla naszej placówki!

2018-12-19 13:37:56
Wigilia w Warsztatach Terapii Zajęciowej

      W dniu 19.12.2018 roku odbyła się wigilia w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Juszczynie. Tradycyjny opłatek rozpoczął się o godzinie 11.00. Uroczystość rozpoczęła się wystawieniem „Jasełek”. Spektakl został przygotowany przez prowadzącą pracownie malarsko-artystyczną we współpracy z prowadzącą pracownię edukacji technicznej. Swój udział miały również terapeutki prowadzące pracownię krawiecką i poznawczo - edukacyjną. W cudowne role wcielili się nasi wspaniali uczestnicy. Znamiennym jest, że z inicjatywy prowadzącej grupę teatralną tegoroczną wigilię uświetnił występ pani Katarzyny Miśkowiec uczestniczki programu rozrywkowego „The Voice of Poland”. Następnie przyszła kolej na przemowę kierownika WTZ pana Marcina Pęczka. Następnie czytano Pismo Święte, łamano się opłatkiem i śpiewano kolędy. Na wigilijnym stole nie zabrakło również smakowitych tradycyjnych potraw, przygotowanych przez prowadzącą pracownię kulinarną i gospodarstwa domowego z jej podopiecznymi, spięły one w całość to podniosłe wydarzenie. W przygotowanie tego podniosłego wydarzenia brali udział wszyscy terapeuci i uczestnicy.

     Kierownictwo Warsztatów Zajęciowych z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2019 składa Państwu najserdeczniejsze życzenia: zdrowia pogody ducha i jak najczęstszych szczęśliwych chwil. Niech się wiedzie!

''Podarujmy tym, których kochamy skrzydła, by mogli latać, korzenie, aby wracali i powody, aby zostali''

2018-12-18 08:38:12
Magia kiermaszy...

   W dniu 16.12.2018 roku odbyły się kiermasze świąteczne przy parafiach rzymskokatolickich: pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy, pw. Św. Klemensa w Zawoi Centrum i pw. Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim. Osoby przychodzące na msze święte we wspomnianych parafiach mogły zaopatrzyć się w piękne wykonane ozdoby świąteczne i różnorakie prace o tematyce okołowigilijnej. W trud ich wykonania zaangażowano wiele serca oraz pracy podopiecznych i terapeutów. Ponadto tego dnia braliśmy udział w Mikołajkowym Charytatywnym Turnieju Piłkarskim w Makowie Podhalańskim.

   Kierownictwo Warsztatów Terapii Zajęciowej składa serdeczne podziękowania darczyńcom, a nade wszystko parafianom w/w parafii, gronu pedagogicznemu Szkoły Podstawowej w Białce, wszystkim ludziom i przyjaciołom naszej społeczności. 

   Równocześnie Kierownictwo Warsztatów Zajęciowych z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2019 składa Państwu najserdeczniejsze życzenia: zdrowia pogody ducha i jak najczęstszych szczęśliwych chwil. Niech się wiedzie!

''Podarujmy tym, których kochamy skrzydła, by mogli latać, korzenie, aby wracali i powody, aby zostali''

2018-12-10 09:58:47
Spectrum zajęć w WTZ nietuzinkowego Dariusza Piotra Klimczaka

       Warsztaty Terapii Zajęciowej w Juszczynie oraz Fundacja „Maximum” realizowały na początku grudnia 2018 roku projekt „INTEGRACYJNE ZAWODY SPORTOWE BOCCIA UCZNIÓW SZKÓŁ SPECJALNYCH” przy aktywnym zaangażowaniu beneficjentów ostatecznych (dzieci i młodzieży szkolnej w wieku od 12 do 25 lat ze znacznym i umiarkowanym stopniem upośledzenia). Projekt wpisał się w zadanie priorytetowe Województwa Małopolskiego w obszarze 4: „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu” i za główny cel kładło upowszechnianie kultury fizycznej poprzez organizację imprez sportowych osób niepełnosprawnych. Projekt opierał się, m.in., na następujących działaniach:

1) Organizacja dla uczniów szkół specjalnych Małopolski zawodów w „Boccię” jednej z dyscyplin paraolimpijskich, posiadającą walory rehabilitacyjno - sportowe oraz uroczystości wręczenia nagród w zespole szkół specjalnych w Juszczynie,

2) Aktywizacja ruchowa, twórcza i społeczna młodzieży szkolnej dotkniętej zaburzeniami psychicznymi,

3) Promocja zdrowia fizycznego i psychicznego,

4) Spotkanie integracyjne ze sportowcami (wymiana doświadczeń).

   Integracyjny wymiar projektu, promujący sportową Małopolskę oraz jego innowacyjność polegał na zaangażowaniu w obszar działań: uczniów szkół specjalnych z Krakowa, Makowa Podhalańskiego i Juszczyna; sprawdzonych ekspertów i trenerów: (mgr Marcin Pęczek - trener i psychoterapeuta), sportowców (Mateusz Gunia - mistrz Polski w boksie tajskim), dramoterapii i opieki medycznej (dr Dariusz Piotr Klimczak), jak również zastosowaniu nowoczesnych metod terapeutycznych i aktywizacyjnych: drama, video and Internet interaction trening oraz wdrożeniu kreatywności uczestniczącej i partycypującej, jako podstawowych bodźców stymulujących rozwój psychiczny i osobisty, wymianę doświadczeń, współpracę i integrację społeczną.

    Czwartego grudnia 2018 roku przeprowadzono w Juszczynie Szkolne Zawody Sportowe Bocci. Wzięło w nich udział prawie 40 uczestników oraz opiekunowie, terapeuci oraz sympatycy sportu. Przypomnijmy, iż Boccia jest jedną z dyscyplin paraolimpijskich, posiadającą walory rehabilitacyjno - sportowe. Jest grą integracyjną, która oprócz rywalizacji, przynosi satysfakcję i przyjemność. W Boccię mogą grać osoby niepełnosprawne nawet z czterokończynowym porażeniem, a także osoby pełnosprawne, dlatego podkreśla się walory integracyjne tej gry. Boccia oprócz tego, że kształtuje sprawność fizyczną, daje możliwość działania w duchu oraz atmosferze tolerancji oraz wzajemnego poszanowania. Uczestnicy tego typu gry nie są w żaden sposób ograniczeni wiekowo czy sprawnościowo, gdyż Boccia posiada wiele rozwiązań taktycznych. Rozegrano kilka rund Bocci, które skrupulatnie rejestrował trener Marcin Pęczek. Obowiązywała zasada „win win”, czyli - każdy jest zwycięzcą. Na zakończenie rozgrywek dr Dariusz Piotr Klimczak - prezes Fundacji „Maximum” wręczył puchar dla szkoły oraz upominki dla wszystkich uczestników. Pani mgr Agnieszka Zawada - terapeutka z WTZ w Juszczynie wręczyła nagrody, natomiast Projektodawcom wykonane przez beneficjentów na zajęciach arteterapii przepiękne ozdoby świąteczne. Był to wzruszający gest. Miłym akcentem zawodów było spotkanie z Mistrzem Polski w boksie tajskim - Mateuszem Gunią. Pan Mateusz przedstawił, na czym polega dobra rozgrzewka, jakie są tajniki boksu tajskiego. Przeprowadził również z beneficjentami klika podstawowych ćwiczeń. Dowiedzieliśmy się, na czym polega prawidłowy „sierpowy” oraz technika gardy tajskiej. „Odtąd nie warto z nami zadzierać” - zażartowała jedna z beneficjentek prawidłowo wykonując technikę „low kick”, czyli niskiego kopnięcia w udo. Zawody poprzedziła krótka prelekcja dra Klimczaka na temat zasad zdrowego żywienia oraz aktywizacji społecznej. Podczas prelekcji miały miejsce zabawne akcenty. Na pytanie prelegenta, która kuchnia jest najlepsza na świecie, jedna z beneficjentek, Madzia, odpowiedziała, iż „Najlepsza na świecie jest kuchnia Pani Ani" (dop. kucharki z WTZ w Juszczynie). Na kolejne pytanie, która oliwa służy zdrowiu, padła odpowiedz, iż „najlepsza dla zdrowia jest Pani Oliwka” (dop. dyrektor OREW w Juszczynie). Gromki śmiech i brawa wprowadziły wszystkich w dobry nastrój. Trzeba podkreślić, iż podczas zawodów w Juszczynie osiągnięto dobrostan psychiczny i fizyczny. Usprawniająca moc rozgrywek sportowych, działań prospołecznych, a zwłaszcza reintegracja, integracja i promocja wartości kultury fizycznej wobec zaburzonych funkcji psychicznych i upośledzenia, zostały w projekcie Fundacji „Maximum” spełnione.  Projekt stał się okazją do zwrócenia uwagi na  znaczenie wspierania aktywności fizycznej i sportowej osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich promocję i ekspresję, czyli wyrażania siebie w  realizowanych zawodach. Realizacja projektu była możliwa, dzięki zaangażowaniu całego zespołu WTZ w Juszczynie, a zwłaszcza kierownictwu z Panem mgr Marcinem Pęczkiem na czele, Zarządu i środkom własnym Fundacji „Maximum”, a przede wszystkim dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Małopolskiego. Dziękujemy z całego serca wszystkim organizatorom, darczyńcom i Grantodawcy. 

Zapraszamy Państwa na naszą strone facebookową, by podziwiać zdjęcia z tego niecodziennego dnia. Wpisujemy w wyszukiwarce pełną nazwę placówki: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Juszczynie.

2018-12-03 09:14:20
Andrzejki w WTZ

      Dnia 30 listopada w naszym WTZ- ecie odbyły się tradycyjne „Andrzejki”. Imprezę z przytupem przygotowały pracownie: malarsko-artystyczna, krawiecka, komputerowa i poznawczo-edukacyjna. Gościliśmy uczestników z Domu Pomocy Społecznej z Makowa Podhalańskiego. I trochę historii..., dzień imienin Andrzeja kojarzy się z magiczną nocą wróżb, podczas której można poznać swoją przyszłość. Dla katolików to czas ostatnich zabaw, przed rozpoczynającym się adwentem. Natomiast tradycja tego dnia swoimi korzeniami sięga zamierzchłych czasów. Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała moc magiczna, uchylającą wrota do nieznanej  przyszłości. W wierzeniach ludowych, w okresie przedadwentowym, najczęściej pojawiały się istoty pozaziemskie, wróżby miały moc największą, a sprzyjać i pomagać miały błąkające się po ziemi duchy. Prawdopodobne wydaje się, iż kolebką tych wierzeń jest starożytna Grecja. To Grecy wierzyli, że dusza ludzka po śmierci człowieka zyskuje dar jasnowidzenia, mocą tą wpływać może na świat rzeczywisty, zsyłając prorocze sny. W Polsce pierwsze wzmianki  na temat tego święta i związanych z nim wróżb pojawiły się w literaturze już pod koniec XVI wieku. Wówczas były określane jako Jędrzejki lub Jędrzejówki. Obchodzone były jako święto pogańskie, silnie związane z patronką ziemi, czyli z matką Ziemią. Wówczas uważano, że w noc andrzejkową na ziemi pojawiają się rożne duchy i chochliki, których moc powoduje, że wszelkie andrzejkowe wróżby mają dużą szansę na to, aby się spełnić.  Wieczór przyjął się w tradycji, jako panieński. Wstęp był zabroniony dla mężczyzn oraz kobiet zamężnych. Najstarsza  wróżba andrzejkowa polegała m.in. na tym, że panny wysiewały na polach ziarna lnu lub konopi i zgarniały je przy użyciu męskich spodni. Działania te miały na celu przyciągnięcie przyszłego męża. Bardzo popularnym zwyczajem andrzejkowym było również poszczenie i modlitwa przez cały dzień andrzejek. W zamian za taką ofiarę dziewczynie we śnie miała się ukazać twarz jej przyszłego męża. Do innych bardziej popularnych wróżb, co zachowało się do dzisiaj, należało lanie wosku. Polega to na sączeniu roztopionego wosku nad wodą i interpretowaniu przyszłości z kształtu zastygniętych figurek, bądź ich cienia... Oprócz dobrej zabawy i serdecznej atmosfery pracownia kulinarna i gospodarstwa domowego zaserwowała pyszny poczęstunek. Po balu, uczestnicy zadowoleni wrócili do domów pełni nadziei, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego dnia.

2018-11-20 07:53:22
Ogłoszenie

Kierownictwo Warsztatów Terapii Zajęciowej w Juszczynie informuje, że dnia 17 listopada bieżącego roku odszedł z naszej społeczności

Mirosław Malinowski.

 

Msza święta pogrzebowa odbędzie się w środę 21 listopada o godzinie 12.00 w parafii w Białce pw. Matki Bożej Królowej Rodzin. Prosimy o modlitwę za zmarłego Mirosława i pogrążoną w żałobie rodzinę.

 

"JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE MOŻNA. BO TAK JAK DZISIAJ NIE BĘDZIE JUŻ NIGDY WIĘCEJ"

Marcin Świetlicki

2018-10-18 11:04:50
Dzień Nauczyciela w WTZ

    Dnia 16 października bieżącego roku w naszej placówce obchodzony był uroczyście „Dzień Nauczyciela”. Wydarzenie to odbyło się z inspiracji prowadzącej pracownię malarsko - artystyczną. Tego dnia w przygotowanie samej uroczystości zaangażowani byli wszyscy terapeuci i uczestnicy. Swój udział mieli również rodzice z pracowni edukacyjno - poznawczej. Podniosła atmosfera, życzenia dla prowadzących i pyszne jedzenie wprawiły nas wszystkich we wspaniały nastrój dopełniając ten szczególny dzień.

Jeszcze trochę historii... Dzień Edukacji Narodowej - polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione zostało 27 kwietnia 1972 roku. Dzień ten dookreślono ustawą - Karta praw i obowiązków nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Karty Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela. Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 roku, zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela obchodzony właśnie w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty. Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą.

2018-10-09 09:23:23
VI SUSKI TURNIEJ BOCCIA

      Dnia 6 października bieżącego roku w suskim liceum odbył się po raz VI Turniej Boccia.  W tym roku turniej skupił wielu wspaniałych zawodników z drużyn reprezentujących ośrodki szkolno - wychowawcze, świetlice oraz stowarzyszenia. W tym sezonie koncertowo zaprezentowała się drużyna z naszego WTZ-u, która pod wodzą charyzmatycznej prowadzącej pracownię krawiecką zdeklasowała drużyny z całego powiatu zajmując mocną i ugruntowaną IV pozycję turnieju. Warto tutaj zaznaczyć, że Boccia to gra stworzona specjalnie dla osób niepełnosprawnych i jest jedną z dyscyplin paraolimpijskich. Nie ma jednak swojego odpowiednika w programie olimpijskim. W Boccia znamienny jest fakt, że grać w nią mogą nawet osoby z cztero kończynowym porażeniem. Wspólnie z osobami niepełnosprawnymi grają osoby pełnosprawne, co daje niesamowitą szansę na integrację i wspólne przeżycia sportowe. Zmagania te przeplatały się zadzierzganiem nowych znajomości, pysznym poczęstunkiem i wspaniałą atmosferą unoszącą się podczas zawodów.

2018-10-08 14:05:00
I Wernisaż Sztuki Osób Niepełnosprawnych im. Zbyszka Koleckiego

      Dnia 5 października 2018 roku uczestnicy WTZ mieli możliwość uczestniczenia w imprezie - wernisażu, pn. „Nasz Vincent”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Środowiskowy Dom Samopomocy przy Stowarzyszeniu Trzeźwości „Dom” w Jordanowie. Celem głównym wernisażu było zaprezentowanie szerszemu gronu odbiorców sztuki osób z niepełnosprawnością intelektualną, którzy pomimo wielu ograniczeń zmierzyły się niejednokrotnie po raz pierwszy z twórczością Vincenta van Gogha. Znamienny jest fakt, że nasi uczestnicy z pracowni plastyczno - artystycznej i krawieckiej czynnie uczestniczyli w tworzeniu dzieł wielkiego mistrza, wizjonera i zarazem wielkiego indywidualisty, którego za życia nie doceniwszy jego geniuszu skazano niestety na żywot pariasa. WTZ Juszczyn został wyróżniony w osobie podopiecznego Stanisława Florka. Pamiątkowe dyplomy otrzymali również: Małgorzata Front, Iwona Kuś, Marta Pawlica, Angelina Jamrozik i Katarzyna Pacyga. Całość imprezy spięło: uroczyste otwarcie wystawy, prezentacja przybliżająca prekursora spectrum pomocy osobom niepełnosprawnym i uzależnionym od alkoholu św. pamięci Zbyszka Koleckiego, wspólna zabawa uczestników wernisażu i ogłoszenie wyników konkursu wraz z rozdaniem nagród. Wisienką na torcie tego niecodziennego wydarzenia było wystąpienie gościa specjalnego Mariusza Maksela - artysty malarza szerokiego formatu biorącego udział w tworzeniu pierwszej na świecie pełnometrażowej animacji malarskiej, nominowanego do Oscara filmu „Twój Vincent”.

2018-10-08 14:01:52
„Plener malarski”

      Dnia 4 października bieżącego roku podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Juszczynie brali udział w imprezie, pt. „Plener malarski” w Stryszawie. Wydarzenie to zorganizowane zostało przez Warsztaty Zajęciowe w Kukowie. Plener dookreślał się w tematyce niepodległościowej. Uczestnicy mieli możliwość czynnie uczestniczyć w organizowanych warsztatach w kontekście inklinacji niepodległościowej. Wspaniała zabawa i pyszny poczęstunek dopięły całość powyższego wydarzenia.

2018-09-14 11:39:56
Grill w otulinie babiego lata

      Dnia 13.09.2018 roku podopieczni wszystkich pracowni WTZ uczestniczyli w biwaku, który odbył się przy boisku Ludowego Klubu Sportowego NAROŻE w Juszczynie. Gościliśmy w tym obiekcie dzięki życzliwości zarządu tegoż klubu. Podczas biwaku były śpiewy, zabawy, nie zabrakło również smacznych kiełbasek skwierczących na grillowym ruszcie, których smak dopełnił całość tego wydarzenia.

2018-09-03 13:57:21
Witamy wszystkich po wakacjach!

Dziarsko wbiegnijmy w nowy semestr 2018 roku.

2018-09-03 13:52:27
Zakończenie I semestru 2018 roku

       13 lipca bieżącego roku w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Juszczynie odbyło uroczyste zakończenie I semestru. Tego dnia wszyscy uczestnicy z poszczególnych pracowni zaangażowani byli w przygotowanie tego wydarzenia. Uroczystość rozpoczęła się od wystawienia przedstawienia pt. „Baśń o współczesnej Śpiącej Królewnie”. Zostało ono przygotowane przez panie terapeutki z pracowni edukacji technicznej i pracowni malarsko-artystycznej. Prowadzący z pozostałych pracowni WTZ wespół z podopiecznymi zaangażowani byli w przygotowanie sali bankietowej, przygotowanie smakowitych potraw również dla przybyłych gości, którzy dopisali w tym szczególnym dniu. Płomienne przemówienie kierownika WTZ pana Marcina Pęczka i rozdanie dyplomów dopełniły całość tego niecodziennego wydarzenia.

Z okazji wakacji kierownictwo i terapeuci Warsztatów Terapii Zajęciowej w Juszczynie podopiecznym, rodzicom, opiekunom i przyjaciołom naszej społeczności życzą, by nadchodzące wakacje były radosne i pełne niezapomnianych wrażeń. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze na złocistych plażach, w górach i nad jeziorami.

2018-09-03 13:50:50
Wycieczka do ZOO

       4 lipca 2018 roku nasi uczestnicy brali udział we wspaniałej wycieczce do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Podopieczni poznawali  wiele ciekawych zwierząt, określali ich kolor, wielkość, ale przede wszystkim mogli oni  zobaczyć je na żywo. Oprócz karmienia kucyków, podziwiania pięknego i dostojnego pawia, śmiano się z brykających małp. Najciekawszym jednak okazał się pokaz karmienia słoni. Choć słonie są ogromne, to należą do towarzyskich zwierząt i z ochotą się prezentowały. Pogoda sprzyjała do zwiedzania i spaceru. Wyjazd do Zoo był bardzo udany.

2018-06-29 14:06:19
Zakopane, Zakopane...

     Dnia 28 czerwca bieżącego roku odbyła się długo planowana wycieczka do kina. Tego dnia Kierownictwo, terapeuci WTZ, rodzice i opiekunowie wraz z podopiecznymi uczestniczyli w seansie filmowym pt. „Wyszczekani”. Trening społeczny dla podopiecznych obejmował przejazd pociągiem, samodzielny zakup biletu i swoista integracja dokonująca się w tym dniu. Przewidziano również posiłek w McDonald’s. Przeżyte wspaniałe chwile ukoronowały całość tego wyjątkowego dnia.

2018-06-21 14:15:29
„Karuzela Twórczości” Zembrzyce 2018 rok

     W dniu 20 czerwca 2018 roku w Zembrzycach po raz jedenasty odbyła się impreza, pt. „Karuzela Twórczości” -  przegląd form scenicznych i wytworów artystycznych osób niepełnosprawnych. Organizatorem, tego wydarzenia jak co roku są Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zembrzycach. Oficjalnego  rozpoczęcia Karuzeli Twórczości  dokonał wicedyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Grzegorz Wicher i starosta suski pan Józef Bałos.  Tegoroczny wiodący motyw przewodni Karuzeli dookreślał się tytułowo: „Tanecznym Krokiem” - dowolna piosenka, skecz, krótka scenka, itp. Podczas powyższego wydarzenia nie mogło zabraknąć podopiecznych z naszego WTZ- u. Układ artystyczny przygotowany z przytupem przez prowadzące pracownię edukacji technicznej i pracownię malarsko - artystyczną, a zaprezentowany przez podopiecznych cechowała spontaniczność, pogłębiona ekspresja i pewnego rodzaju oryginalność. W trakcie imprezy mogliśmy podziwiać również występy sceniczne poszczególnych ośrodków, których gra aktorska, kostiumy i kreatywność zasługują na podziw i uznanie. Całość imprezy dopełniły kiermasze wyrobów prezentowane przez zaproszone ośrodki, serwowane smaczne wiktuały i wspaniała zabawa.

2018-05-25 11:28:01
Zawoja Pełna Niespodzianek

     W dniu 23.05.2018 roku karczma Dzika Chata w Zawoi gościła w swych progach coroczną już imprezę eksponującą Dzień poświęcony Osobom Niepełnosprawnym Intelektualnie. Dzień ten obchodzony jest od roku 1999 nad którym patronat obejmuje od lat Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Należy w tym miejscu wspomnieć, że powyższy dzień połączony jest z obchodami Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W bieżącym roku wydarzenie to odbyło się pod przewodnim hasłem Zespoły Disco Polo. Tego dnia dopisali również znamienici goście, w skład których weszli: Gospodarze przedsięwzięcia; Przewodnicząca Zarządu Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego Pani Małgorzata Sitarz, pełniąca obowiązki Dyrektora Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego Pani Oliwia Jarnot, oraz: Starostowie Powiatu Suskiego Józef Bałos i Zbigniew Hutniczak, Przewodniczący Rady Powiatu Suskiego V kadencji Pan Ryszard Hadka, Wójt Gminy Zawoja Pan Marcin Pająk, Dyrektorzy PCPR i Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Krzysztof Cieżak i Renata Spisak - Sowa, i wielu innych. Oprócz wielu ośrodków, które wspaniale prezentowały się podczas imprezy, nie mogło zabraknąć i Warsztatów Terapii Zajęciowej z Juszczyna. Uczestnicy przygotowani przez prowadzących pracownie: krawiecką, rękodzieła, specjalną i komputerową z zespołem „Foczki w Loczki” na krótki czas przenieśli nas w magię atmosfery unoszącej się podczas koncertów Disco Polo. Przednia zabawa i pyszny poczęstunek dopełniły całość tego niecodziennego wydarzenia.

2018-05-16 13:14:22
Małopolski Tele - Anioł

    Dnia 15.05.2018 roku w podwojach WTZ gościliśmy pana Tomasza Walę pomysłodawcę i prowadzącego portal społecznościowy Sucha 24.pl. Przedstawił on urządzenie pod nazwą „Tele Anioł”. Spełnia ono funkcję telefonu, który znajdując się na przegubie dłoni pozwala nam zawiadomić ratownictwo medyczne lub naszych bliskich o sytuacjach dla nas trudnych czy wręcz zagrażających życiu. Projekt Małopolski Tele-Anioł jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Warto zaznaczyć, że Województwo Małopolskie realizuje projekt w partnerstwie z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej. Urządzenie Tele Anioł jest urządzeniem bezpłatnym. Dowiedz się szczegółów i wpisz w wyszukiwarce komputera adres: https://www.malopolska.pl › Małopolski Tele-Anioł i Facebook.com Sucha 24.

JAK SKORZYSTAĆ ZE WSPARCIA

KROK 1.

Zapoznaj się z regulaminem rekrutacji i udziału w projekcie Małopolski Tele-Anioł

KROK 2.

Wydrukuj i wypełnij formularz zgłoszeniowy

KROK 3.

Złóż dokumenty

KROK 4.

Rekrutacja formalna

KROK 5.

Oczekuj na kontakt

KROK 6.

Skompletuj wymagane dokumenty

KROK 7.

Ocena sytuacji materialno-życiowej - PODSTAWOWA

KROK 8.

Ocena sytuacji materialno-życiowej - ROZSZERZONA

KROK 9.

Podpisanie umowy

2018-04-30 10:07:15
Festiwal Piosenki Biesiadnej

    Dnia 27 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Zenona Klemensiewicza w Skawicy odbył się Festiwal Piosenki Biesiadnej. Wydarzenie to zostało połączone z Quizem pt. „Kocham Cię Polsko”. Warsztaty Terapii Zajęciowej uczestniczyły w tej imprezie, w składzie: Magdalena Trzebuniak, Stanisław Florek, Paweł Leśniak, Joanna Tempka, Marta Pawlica, Angelina Jamrozik, Iwona Kuś, Beata Kolaniak, Marek Marszałek, Danuta Syc, Mirosław Pena, Grzegorz Gąsior, Janusz Mazur i Beata Rakowiecka. Merytorycznym przygotowaniem występu naszych podopiecznych zajęły się terapeutki WTZ: Monika Stec i Barbara Janik. Niekwestionowanym liderem występujących okazał się podopieczny Paweł Lęśniak, który zdeklasował rywali, zaraz za nim, równie wysoko uplasowali się z miejscem drugim Marek Marszałek i trzecim Iwona Kuś. Marta Pawlica została wyróżniona za ekspresyjny taniec wykonany podczas występów. Pozostali uczestnicy aktywnie brali udział w Quizie, pt. „Kocham Cię Polsko”. Oprócz wspaniałej zabawy mogliśmy liczyć na emocje, wzruszenia i pozytywne wibracje. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Serwowano również pyszny poczęstunek, który dopełnił to niezwykłe wydarzenie.

2018-04-16 13:26:16
Teatr lalek kukiełkowych „TOMCIO i Przyjaciele”

      Przedstawienie wystawione w naszej placówce w dniu 10.04.2018 roku w atrakcyjny sposób łączyło żywy plan aktorski z animacją lalek i grę aktora. Nasi podopieczni byli zachwyceni. Najbardziej podobały im się nagle zmieniające się sceny i dekoracje. Wystawiony spektakl wzbudził wiele pozytywnych emocji, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

2018-04-04 11:44:57
Uroczyste śniadanie wielkanocne

     W dniu 28.03.2018 roku, w naszej placówce odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Zgromadziło ono kierownictwo, pracowników, uczestników i gości zaproszonych na tę uroczystość. Śniadanie jak co roku rozpoczęło się od złożenia wszystkim zebranym życzeń przez kierownika placówki pana Marcina Pęczka. Po oficjalnej części spotkania, wszyscy ze smakiem degustowali i spożywali potrawy specjalnie przygotowane na tę okazję przez grupę pracowni gospodarstwa domowego. Wśród nich nie mogło zabraknąć tych tradycyjnych właśnie - białej kiełbasy, białego barszczu, jak również wielkanocnych jaj, sałatek i wielu innych.

Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób życzy Państwu kierownictwo i kadra WTZ w Juszczynie.

2018-03-27 10:17:25
Kiermasze Wielkanocne

    W dniu 25.03.2018 roku odbyły się kiermasze świąteczne przy parafiach rzymskokatolickich: pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy, pw. Św. Klemensa w Zawoi Centrum i pw. Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim. Powyższe  kiermasze czynnie wspierali podopieczni WTZ, a byli to: Stanisław Florek, Marta Pawlica, Anita Wątroba, Mirosław Pena, Joanna Tempka, Dariusz Stopa, Mariusz Mika, Grzegorz Gąsior, Małgorzata Front z mamą Danutą, Jadwiga Front i Tomasz Zając. Osoby przychodzące na msze święte we wspomnianych parafiach mogły zaopatrzyć się w piękne wykonane ozdoby świąteczne i różnorakie prace o tematyce okołowielkanocnej. W trud ich wykonania jak co roku zaangażowano wiele serca, trudu podopiecznych i terapeutów. Ze sprzedaży naszych wyrobów pozyskaliśmy kwotę  2760,50 złotych. Wszystkim darczyńcom Pięknie dziękujemy za wsparcie, a tym samym za okazaną pomoc.

2018-03-27 10:12:05
SHOW na powitanie wiosny „Moja ulubiona piosenka”

     21 marca bieżącego roku wesoło i z humorem obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Tego dnia właśnie odbyło się SHOW pod wiele mówiącym tytułem  „Moja ulubiona piosenka”. To niezwykłe przedsięwzięcie przygotowały panie terapeutki: Monika Stec, Barbara Janik, Anna Obrządkiewicz. Były kotyliony, magiczna brama przejścia z zimy w wiosnę, wspólnie wykonano „Marzannę”, itp. Częścią główną imprezy był konkurs piosenek, który dostarczył niezapomnianych wrażeń i emocji przez podopiecznych wytypowanych z poszczególnych pracowni, a byli to: Stanisław Florek, Jadwiga Front, Marta Pawlica, Danuta Syc, Zdzisław Giza, Beata Rakowiecka, Paweł Leśniak, Marek Marszałek, Dawid Marszałek, Grzegorz Gąsior, Angelina Jamrozik, Katarzyna Sajewicz, Janusz Mazur, Mateusz Uczniak, Małgorzata Front i Mirosław Pena. Dużym wyzwaniem dla uczestników okazało się rozpoznawanie poszczególnych postaci wykonujących daną piosenkę. Szacowne „Jury”, w składzie: Dyrektor OREW pani Oliwia Jarnot, nauczyciel-terapeuta pani Monika Kuszyk, pod przewodnictwem Pani Prezes Małgorzaty Sitarz miało nie lada problem z wyłonieniem tych najlepszych, gdyż poziom wykonywanych piosenek był bardzo wyrównany. Po wielu burzliwych dyskusjach wydano werdykt; wszyscy zajęli I miejsce, a szczególną estymą potraktowano występ podopiecznego pracowni komputerowej Pawła Leśniaka. Powitanie wiosny w WTZ- ecie było niezwykle barwne i radosne, a podopieczni świetnie się bawili. Całość tego wydarzenia spięła pyszna fasolka przygotowana przez nieocenioną pracownię kulinarną i gospodarstwa domowego pod kierownictwem nietuzinkowej terapeutki Agnieszki Zawady.

2018-03-14 09:10:37
Dzień Kobiet

      Dnia 8 marca 2018 roku, obchodziliśmy w naszej placówce „Dzień kobiet”. Święto to w naszej społeczności traktowane jest z wielką estymą przez pomysłodawcę tej, a nie innej oprawy terapeuty pana Paweł Szewczyk-Polak. Atrakcje dla pań przygotowywała ta męska część naszej społeczności. W tym roku zdarzenie to było koordynowane przez tzw. złotą rączkę, naszego kierowcę i wielkiego społecznika, z ogromnym sercem pana Józefa Brandta. Tego dnia właśnie zespołowo przygotowano: życzenia dla pań, zorganizowano uroczysty obiad, było również ciasto, napoje, które wespół z atmosferą tego dnia spięły całość imprezy. Wisienką na torcie tej podniosłej uroczystości okazała się pamięć o „Dniu mężczyzny” i złożenie z tej okazji życzeń, jak  i obdarowanie upominkiem przez panie wszystkich mężczyzn naszego Wtz-u. W ten właśnie magiczny sposób celebrowaliśmy dwie uroczystości jednocześnie.

2018-02-12 13:07:36
Bal Karnawałowy

     W dniu 8.02.2018 roku odbyła się zabawa karnawałowo - walentynkowa dla uczestników, i gości, którzy na tę okoliczność przyjechali do nas z Domu Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim. Powyższe wydarzenie zostało zorganizowane przez Panie terapeutki Agnieszkę Marek, Natalię Hampel, Agnieszkę Zawadę i terapeutę Pana Paweł Szewczyk-Polak. Impreza rozpoczęła się od zabaw z inklinacją walentynkowo - karnawałową. Sytuacja taka została podyktowana czasową zbieżnością okresu karnawału ze świętem zakochanych. Uczestnicy wespół z przybyłymi gośćmi bawili się w oryginalnie udekorowanej różnokolorowymi lampionami, balonami i serpentynami sali. Oprawę muzyczną zapewniał Dj. Pawele, który od pierwszych taktów muzyki zagrzewał wszystkich do wspólnej zabawy, korowodów i różnorakich tańców. Atmosfera tego dnia była fantastyczna. Podczas zabawy zapewnione były również smakołyki i pyszne napoje. Trzeba powiedzieć, że zabawa karnawałowa roztańczyła wszystkich bez wyjątku, nawet tych najwstydliwszych podopiecznych. Chociaż wszyscy uczestnicy doskonale się bawili i humor dopisywał, to w okolicach godziny kończącej permanentne pląsy pojawił się niedosyt, będzie on wyzwalaczem pozytywnych wibracji podczas kolejnej imprezy.

2018-02-12 13:02:01
Koncert pt. ,,Serce - sercu"

     Dnia 7.02.2018 roku z inicjatywy terapeutki Pani Moniki Stec podopieczni WTZ- u uczestniczyli w koncercie, który odbył się w Domu Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim. Występowała tam Szkoła muzyczna I stopnia z Suchej Beskidzkiej. Nasi uczestnicy, w składzie: Iwona Kuś, Magdalena Trzebuniak, Beata Kolaniak, Mirosław Pena, Grzegorz Gąsior, Marek Marszałek obcowali z muzyką w ramach nagrody za udzielanie się w występach teatralnych organizowanych prze WTZ- owskie koło teatralne „LOS WARSZTATOS”. Oprócz uczty muzycznej, która wyzwoliła wiele wzruszeń, miała miejsce i ta doczesna strona związana z wyjazdem; pyszny poczęstunek, nowe znajomości, itd. Wszyscy we wspaniałych nastrojach powróciliśmy do ośrodka.

2018-01-23 09:09:39
Tradycyjny opłatek

     Dnia 19 stycznia 2018 roku odbyło się spotkanie opłatkowe Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Zawoi. Wydarzenie to miało miejsce w restauracji Magnolia w Budzowie. Swoją obecnością i miłymi świątecznymi życzeniami zaszczycili nas specjalni goście, a w szczególności: starostowie suscy, Panowie Józef Bałos i Zbigniew Hutniczak, Wójt gminy Budzów Pan Zdzisław Najdek, Wójt gminy Zawoja Pan Marcin Pająk, Wójt Gminy Zembrzyce Łukasz Palarski i wielu innych. Uroczystość rozpoczęła się od płomiennego przemówienia prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Zawoi Pani Małgorzaty Sitarz. W trakcie swojego wystąpienia Pani Prezes wspomniała  osoby, które już odeszły od nas na zawsze. Pamięć po nich została uczczona minutą ciszy. Następnie nasza społeczność WTZ- owska wystawiła przedstawienie pt. „Zamiast darów proszę o cud ...”. Spektakl został przygotowany przez Panią Monikę Stec. Dzielnie pomagały jej terapeutki: Panie, Barbara Janik i Anna Obrządkiewicz. Radość towarzysząca wszystkim biorącym udział w tym podniosłym wydarzeniu została zachowana w sercach, by motywować nas już do następnego spotkania.

      Matka Teresa z Kalkuty pisała kiedyś, że „Boże Narodzenie powinno być zawsze w naszych sercach i naszych relacjach wobec bliźnich, szczególnie chorych, starszych, potrzebujących pomocy”. Niech więc ta myśl towarzyszy nam w codziennym życiu, aby w naszych czynach mogło urealniać się Boże Narodzenie i było źródłem niegasnącej radości, pokoju, szczęścia i miłości dla każdego z nas.

2018-01-18 12:40:46
Impreza integracyjna

      W dniu 17 stycznia 2018 roku odbyła się impreza integracyjna, pt. „Poznajemy nowych uczestników”. Panie terapeutki, Agnieszka Marek, Magdalena Kaczmarczyk Ania Syc przy wsparciu terapeuty Pana Pawła Szewczyk-Polak zaserwowały spectrum zabaw z użyciem maty animacyjnej, były również zagadki, rebusy, itp. Zaproponowane zabawy skutecznie zadziałały w aspektach nawiązania i poprawy relacji międzyludzkich, takich jak: przełamywanie barier, uprzedzeń, pozytywne przekonanie o innych, itp. Następnie odbyła się dyskoteka, która domknęła całość  tego niecodziennego wydarzenia.

2018-01-12 13:33:54
Kolędowanie z Chórem

     Bycie świadkiem kompilacji głosów jaki został nam zaserwowany w dniu 11.01.2018 roku przez występ chóru „JASIEŃ” z Suchej Beskidzkiej był nie lada gratką dla naszej WTZ- owskiej społeczności. Chór działający przy Miejskim Ośrodku Kultury pod kierownictwem Pani Małgorzaty Kubieniec skupia ludzi o zróżnicowanym przekroju wiekowym, bo to przecież ludzie dorośli jak i młodzież z Gimnazjum nr 1. Całe dzieło,  wokalnie skomplikowane, kontrasty bogatych, błyskotliwych solo, i całkowity udział chóru w kompleksowo harmonijnym i muzycznie ułożonym dziele, uświetnili występujący goście, śpiewając zdecydowanie, z godnością i zdyscyplinowaniem. Należy pochwalić doskonałą dykcję i wyraźne rozumienie tekstu oraz siłę ekspresji w śpiewie niemal kilkunastu członków chóru i do granic zaangażowanych solistów w wykonywane utwory o tematyce kolędowo - jasełkowej. Wszyscy uczestniczący w koncercie czynnie podbudowywali śpiew naszych wielkich artystów. Nie zabrakło również wielu chwil wzruszenia i wzniosłych uniesień. Nowy Rok to przede wszystkim czas nowych wyzwań w naszym życiu. W związku z powyższym napełnieni magią dzisiejszego kolędowania z wiarą już oficjalnie ruszamy do przodu w Nowym 2018 roku.

2017-12-21 11:14:42
Wigilia

Wigilijny Wieczór, opłatek na stole, 

Zapach potraw wśród płonących świec, 

Betlejemska gwiazda mruganiem wesołym 

Niesie ziemi swą niebiańską pieśń. 

Bóg Miłością dusze rozświetla 

I opłatek błogosławi biały, 

Wlewa pokój w nasze smutne serca 

Narodzony dzisiaj Jezus mały. 

Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda, 

Każdy dom i każdego z nas, 

Niechaj piękne Bożonarodzeniowe Święta 

Niosą wszystkim betlejemski blask.

      W dniu 20.12.2017 roku odbyła się kolejna już wigilia w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Juszczynie. Tradycyjny opłatek rozpoczął się o godzinie 10.30. Uroczystość rozpoczęła się wystawieniem przedstawienia o tematyce bożonarodzeniowej, o wiele mówiącym tytule „Zamiast darów proszę o cud ...”, Spektakl został przygotowany przez Panią Monikę Stec i Panią Barbarę Janik, ze wsparciem Pani Magdaleny Kaczmarczyk i Pani Anny Syc, jak i wszystkich terapeutów, którzy mimo nawału zajęć charakterystycznych dla danej grupy, mobilizowali uczestników ze swoich grup do aktywnego udziału w wystawianym przedstawieniu. W cudowne role wcielili się przecież nasi wspaniali uczestnicy. Następnie przyszła kolej na przemowę kierownika WTZ, Pana Marcina Pęczka, który w swoim przesłaniu, oprócz życzeń wyeksponował czas świąt, jako czas zadumy z zainspirowaniem do zmiany każdego z nas na lepsze. Święto to przecież jest również rezerwuarem wspólnoty, rodziny, którą poniekąd tworzymy i, o którą winniśmy dbać na co dzień. Następnie czytano Biblię i łamano się opłatkiem. Na wigilijnym stole nie zabrakło również smakowitych, tradycyjnych potraw, przygotowanych przez pracownię kulinarną i gospodarstwa domowego pod kierownictwem Pani Agnieszki Zawady, które spięły w całość to podniosłe wydarzenie. W przygotowanie przedsięwzięć okołoświątecznych brali udział wszyscy terapeuci i uczestnicy.

      Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim Państwu zdrowia, otuchy w serca często złamane i smutne ferworem życia. Życzymy prawdziwej dobroci od ludzi i dobroci i zrozumienia we wzajemnych relacjach! Przecież tego właśnie wieczoru od bardzo wielu wieków pod dachami tkliwej kolędy, Bóg się rodzi w człowieku... . Niech się wiedzie! Szczęśliwego Nowego Roku 2018.

2017-12-19 12:34:40
Kiermasze Bożonarodzeniowe

    W dniu 10.12.2017 roku odbył się kiermasz świąteczny przy parafii rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy. Kolejne kiermasze odbyły się w dniu 17.12.2017 roku, przy parafiach: pw. Św. Klemensa w Zawoi Centrum i pw. Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim. Osoby przychodzące na msze święte we wspomnianych parafiach mogły zaopatrzyć się w piękne wykonane ozdoby świąteczne i różnorakie prace o tematyce okołowigilijnej. W trud ich wykonania zaangażowano wiele serca oraz pracę podopiecznych i terapeutów. Ze sprzedaży naszych wyrobów pozyskaliśmy kwotę  2560,50 złotych. Wszystkim darczyńcom Pięknie dziękujemy za wsparcie naszej pięknej sprawy.

     Zawiadamiamy Państwa, że od miesiąca grudnia funkcjonuje nasz warsztatowy Facebook. Możecie tam Państwo podziwiać większą ilość zdjęć z naszych przeróżnych uroczystości, wydarzeń, itp. Znajdziecie nas Państwo wpisując w wyszukiwarkach całość nazwy naszej placówki; Warsztaty Terapii Zajęciowej w Juszczynie.

2017-12-18 10:27:19
CINEMA Kraków

       11.12.2017 roku w ramach Mikołajek w godzinach zajęć, kierownictwo, terapeuci i uczestnicy warsztatów wybrali się do kina. Film "Mikołaj i spółka" skutecznie przeniósł nas w magię świąt! A, te święta... święta te miały być jak każde inne - wesołe, ciepłe i oczywiście pełne prezentów wysypujących się spod choinki. Jednak sytuacja w miarę upływu seansu okazała się zupełnie inna. Prezentów może nie być wcale! Nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji Świętego Mikołaja, który tuż przed Wigilią dowiaduje się, że wszystkie jego elfy zachorowały i nie pomogą mu zapakować nawet połówki najmniejszego z prezentów. Najsłynniejszy brodacz świata musi czym prędzej wezwać zaprzęg reniferów, chwycić lejce i pomknąć magicznymi saniami na poszukiwanie lekarstwa, które uzdrowi jego pomocników… i uratuje tegoroczne Święta. I na szczęście udaje się! Mikołaj na swojej drodze spotyka w Paryżu zakręconą rodzinę, gotową do niesienia pomocy, która pomoże Mikołajowi w jego szalonej misji. Drodzy Państwo, wracamy do realnego świata..., koniec filmu! Tak wielu z oglądających reagowała po zakończeniu filmu. Nieodłącznym dodatkiem do filmowego seansu, jak i całości wypadu była przerwa na posiłek w Mc Donald's. W doskonałych nastrojach powróciliśmy do Juszczyna.

2017-12-18 10:19:26
Warsztaty śpiewu cd.

       Dzięki inicjatywie Pana Dariusza Piotra Klimczaka odbyły się nie tylko warsztaty biblioterapii i dramoterapii ale również wystawa prac plastycznych i koncert kolęd z udziałem Primadonny Pani Agnieszki Kuk. Pięknie dziękujemy Panu Prezesowi Fundacji „MAXIMUM” za spektrum artystyczne zaserwowane w naszym WTZ- ecie.

2017-12-12 12:51:48
Warsztaty śpiewu...

       Dnia 8 grudnia bieżącego roku Warsztaty Terapii Zajęciowej, już po raz kolejny gościły w swych murach śpiewaczkę operową wielkiego formatu Panią Agnieszkę Konieczną - Kuk i Prezesa Fundacji ''MAXIMUM" Pana Dariusza Piotra Klimczaka. Szacowni goście po raz wtóry przeprowadzili warsztaty śpiewu z subtelnym połączeniem Biblioterapii i Dramy. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a  przebogate artystyczne spectrum oferty wszystkich nas nasyciło pozytywnie na długi czas. Znamienny jest również fakt, że z inicjatywy Pana Klimczaka WTZ Juszczyn bierze udział w projekcie "Każde dziecko ma talent...". Projekt w całości jest realizowany przez Fundację "MAXIMUM".

2017-12-05 10:22:43
Kiermasze Bożonarodzeniowe

     Kierownictwo Warsztatów Terapii Zajęciowej informuję, że kiermasz wyrobów wykonanych przez naszych uczestników z uwypukleniem tematyki bożonarodzeniowej odbędzie się: 10.12.2017 roku, przy parafii rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy. W parafiach, pw. św. Klemensa Papieża i Męczennika w Zawoi, oraz pw. Matki Bożej Opiekunki i  Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim dnia 17.12.2017 roku. Widełki czasowe funkcjonowania naszych stoisk dookreślone będą w godzinach: Zawoja, Skawica 7.30 - 13.00, Maków Podhalański 8.00 - 14.00.

Serdecznie zapraszamy Państwa do przybycia z uczestnikami i czynnego wsparcia naszej pięknej sprawy.

2017-12-04 10:35:49
Magiczne Andrzejki

       Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, … wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej - w wigilię św. Katarzyny.  Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają również wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść nas w świat marzeń i fantazji. Dnia 30 listopada bieżącego roku w naszym WTZ- ecie odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka andrzejkowa integrująca naszą społeczność. Aspekt integracyjny był podwójny ponieważ tego dnia mieliśmy możliwość gościć osoby będące pod opieką MOPS- u. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Uczestnicy, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Piękne wróżki z magiczną kulą i czarodziejską laską przepowiadały przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Zabawy, radości oraz uśmiechu było tak wiele, iż wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Pracownia kulinarna i gospodarstwa domowego jak zwykle zadbała o poczęstunek, który był serwowany w przerwach balu. Po balu, uczestnicy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego dnia.

2017-11-06 11:47:50
Ole, Ole, Ole ...

      Te i inne przyśpiewki towarzyszyły terapeutom, uczestnikom, rodzicom i opiekunom WTZ Juszczyn - Anno Domini 4.11.2017 roku. Tego właśnie dnia ta szczególna grupa kibiców brała udział w meczu Wisły Kraków z Sandecją Nowy Sącz. Mecz wzbudzał olbrzymie emocje zarówno wśród zawodników jak i naszych szczególnych kibiców. Rozpoczął się on o godzinie 18.00 w Krakowie. Mecz ten dla każdego z zespołów jawił się jako szansa na poprawę swojej sytuacji w tabeli rozgrywek. Szansa na wygraną spowodowała że kibice obu drużyn wypełnili po brzegi trybuny boiska sportowego przy Reymonta 22. Oprócz potężnego głosu kibicowskiego podczas meczu, widowisko to obfitowało w szereg przeróżnych zwrotnych zdarzeń, takich, jak: Płonące race, wybuchające petardy, itp. Ponadto ten emocjonujący spektakl wiele razy był przerywany, część bramek nie była uznawana. Fakty takie dodawały splendoru i niezapomnianych przeżyć powyższego wydarzenia sportowego. Mecz zakończył się wygraną zespołu Wisły Kraków, z wynikiem 3-0. Na zakończenie tego meczu doszło do spektakularnego spotkania z zawodnikiem zwycięskiego zespołu. Warto również zauważyć, że zawodnicy obydwu drużyn, grali z klasą, brawurowo, odważnie i z determinacją, ale jednocześnie zgodnie ze wszystkimi zasadami fair play. Zafundowano nam piękne widowisko na wysokim piłkarskim poziomie.

2017-10-30 13:53:22
Piraci drogowi i morscy

      Pod takim właśnie tytułem wystawiono widowisko teatralne 30 października bieżącego roku w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Juszczynie. Tego dnia właśnie gościliśmy grupę teatralną "MALU" z Krakowa. Spektakl pragmatycznie ukazał szereg problemów związanych z tzw. piratami drogowymi, kulturą jazdy samochodem, zachowaniem odstępu, czy jazdy na tzw. suwak bez wymuszania pierwszeństwa, itp. W powyższą historię wpleciono również aspekt piractwa morskiego, która lapidarnie spięła i uwypukliła poruszane problemy spektaklu.

       W tym miejscu warto nadmienić w aspekcie poruszanej tematyki,  że poruszanie się po polskich drogach bez wątpienia nie należy dzisiaj do zadań najprostszych. Winni takiego stanu rzeczy są na ogół kierowcy, gdyż jak pokazują badania, nadmierna agresja, zbyt szybka jazda czy wymuszanie pierwszeństwa są u nas na porządku dziennym. Jeśli jednak zdarza nam się postępować w ten sposób powinniśmy mieć świadomość, iż zachowania te działają także na naszą niekorzyść - podnosząc poziom stresu, obniżając bezpieczeństwo oraz zwiększając koszty eksploatacji pojazdu. Jednak coraz częściej podróżujemy chociażby do krajów Europy zachodniej, gdzie możemy podpatrywać dobre wzorce związane z kulturą na drodze czy bezpieczeństwem i nasze przyzwyczajenia za kierownicą zmieniają się.

      Na uwagę zasługuje również użyta scenografia, była ona znakomita, a przy tym niezwykle praktyczna, bo rozkładana. Po dokładnym przyjrzeniu się, można było odnieść wrażenie, iż wszystko było bardzo przytulne oraz miłe. Terapeuci i podopieczni czynnie uczestniczyli w spektaklu podnosząc rangę tego niecodziennego wydarzenia.

2017-10-20 13:34:02
Październikowy Turniej BOCCIA

       W dniu 14 października bieżącego roku uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w murach Zespołu Szkół Ogólnokształcących wzięli udział w ogólnopolskich zawodach Boccia w Suchej Beskidzkiej. Zawody zostały zorganizowane po raz V i skupiły zawodników niemal z całej Polski.

I trochę historii:

       BOCCIA - dyscyplina sportu dla osób niepełnosprawnych i jednocześnie ciekawa gra integracyjna o prostych i precyzyjnych zasadach. Jej pierwowzorem jest włoska gra Bocce (znana również we Francji pod nazwą Boule lub Petanque). Wyzwala mnóstwo pozytywnych emocji i rozwija kreatywność. Wymaga planowania taktyki gry i przewidywania strategii przeciwników. W Boccię gra się na boisku o wymiarach 12,5 m x 6 m. Sprzętem są lekkie niewielkie bile skórzane lub z tworzywa, wypełnione specjalnym granulatem, w trzech kolorach. Przeciwnicy grają bilami czerwonymi i niebieskimi, starając się umieścić ich jak najwięcej w pobliżu jednej bili białej, zwanej „Jack”. Boccia nie stawia graczom barier sprawnościowych - kategoria „open” zaprasza bardzo różnorodnych zawodników. Boccia jest niezwykle popularna, również w Polsce.

       Powstałe w 2012 r. Stowarzyszenie „Zintegrowani - Niepokonani” skupia osoby niepełnosprawne z powiatu suskiego. Regularnie trenują one Boccię pod okiem wykwalifikowanego instruktora i sędziego tej gry.

       Terapeutki WTZ- u, Panie; Barbara Janik i Monika Stec, jak i zawodnicy, w składzie: Mirosław Pena, Grzegorz Gąsior, Mariusz Mika, Magdalena Trzebuniak, Jadwiga Front, Marta Pawlica i Katarzyna Sajewicz, w bezpardonowy sposób podjęli rywalizację, która oprócz pozytywnych wibracji pozwoliła grającym zawodnikom zmierzyć się, często z lepiej przygotowanym i doświadczonym uczestnikiem, a nade wszystko pozwoliła przełamać, strach, jak i wszelkie słabości i codzienne ograniczenia. Oprócz wspaniałej atmosfery, całość imprezy uświetnił występ iluzjonisty i  dekoracja wszystkich zawodników biorących udział w zawodach.

2017-10-09 11:35:11
Podziękowanie

PODZIĘKOWANIE

Szanowni Państwo

W imieniu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Juszczynie, wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Juszczynie / Tarnawie Górnej, Dyrekcji oraz Zarządu Polskiego Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zawoi składamy podziękowanie przyjaciołom, sympatykom i wszystkim osobom z całej Polski, którzy obdarzyli nas zaufaniem i przekazali 1% podatku na  rzecz naszego Stowarzyszenia. 

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zawoi, prowadzi wyłącznie działalność non-profit, a wszelkie pozyskane środki służą realizacji działań statutowych, mających na celu pomoc osobom niepełnosprawnym.Nasza działalność jest w głównej mierze uzależniona od pomocy ludzi dobrej woli, o wielkich i otwartych sercach. Dzięki okazanemu wsparciu jesteśmy w stanie zmieniać życie niepełnosprawnych i sprawiać, by „ich” świat stawał się bardziej przyjazny, a każdy nowy dzień nabierał barw. Celem Stowarzyszenia jest otoczenie opieką i umożliwienie rozwoju jak największej grupie niepełnosprawnych dzieci i dorosłych.Przekazane środki finansowe z różnych stron Polski utwierdzają nas w przekonaniu, że nie brakuje ludzi szczodrych i wrażliwych, którym nie jest obojętny los osób niepełnosprawnych. 

Będziemy Państwu wdzięczni za pamięć i wsparcie w formie 1% podatku w przyszłym roku podatkowym. Wystarczy wpisać nasz  KRS 0000336571 w wypełnianym druku PIT.

Dodatkowe szczegółowe informacje na temat działalności naszej organizacji znajdą Państwo na stronie internetowej www.orewjuszczyn.pl i facebooku PSONI Koło w Zawoi JESTEŚ OK.

                                                                  Zarząd Koła PSONI w Zawoi

                                                                  Dyrekcja OREW w Juszczynie

                                                                  Kierownik WTZ w Juszczynie

 

2017-10-04 11:09:40
Magiczno - Jesienne Zakopane

       Do Zakopanego!!! Te słowa padły z ust podopiecznych WTZ- u 2 października 2017 roku. Tego dnia ze stacji Kojszówka wyruszyliśmy pociągiem do perły południa - urokliwego Zakopanego. Oprócz wspaniałych nastrojów, pogody, zarezerwowane mieliśmy również piękne widoki Polskich majestatycznych Tatr. Widok był o tyle unikatowy, że szczyty podziwiane z Równi Krupowej: Świnicy, Koziego Wierchu, Granatów okraszone były warstwami połyskującego śniegu. Widok ten potęgował pozytywne odczucia estetyczne, jak i subtelnie dawał nam odczuć piękno  i magię obcowania człowieka z przyrodą.

Podczas tej krótkiej wycieczki mieliśmy możliwość poznać wiele ciekawych miejsc i obiektów Zakopanego za, którymi kryły się historyczne barwne postaci związane z historią tego urokliwego miejsca. I tak, dzięki opowieściom terapeuty Pana Pawła Szewczyk-Polak dowiedzieliśmy się, że:

Hotel Stamary usytuowany w okolicach dawnego dworca PKS związany jest z życiem i twórczością śpiewaczki operowej międzywojnia Marii Budziszewskiej, pseudonim ''Stamary''. Budynek projektu architekta Eugeniusza Wesołowskiego powstał jako próba zastosowania stylu zakopiańskiego w budynku murowanym. Jako właścicielka tego kompleksu przyczyniła się do świetności Hotelu jaką przeżywał on w latach: 1905-1939, jak i w czasach współczesnych.

Na ulicy Tadeusza Kościuszki podziwialiśmy pomnik poświęcony oddziałowi ''Błyskawica'' i jego legendarnemu dowódcy majora Józefa Kurasia ps. ''Ogień''. Walczył on z okupantem hitlerowskim, jak i okupantem komunistycznym po roku 1945.

Kolejnym przystankiem naszej wycieczki był budynek na ulicy Tetmajera, znajduje się tam muzeum poświęcone Kornelowi Makuszyńskiemu. Jest on autorem wierszy, książeczek i bajek dla dzieci. To również miejsce, gdzie swój pomnik ma słynny koziołek Matołek. Ciekawostką jest fakt, że w lutym 2005 roku odlew koziołka Matołka został skradziony. Sprawców nigdy nie odnaleziono.

Usłyszeliśmy również o historii polskiego kompozytora, dyrygenta, fotografika, jak i zapalonego eksploratora Tatr - Mieczysława Karłowicza. Mieszkał on w wilii ''Lutnia'' u zbiegu ulic; Tadeusza Kościuszki i Sienkiewicza. Swój krótki żywot, bo miał zaledwie 33 lata, zakończył ginąc w Tatrach 8 lutego 1909 roku. Został on przysypany lawiną na wschodnich zboczach Małego Kościelca, gdzie obecnie znajduje się tablica pamiątkowa.

       Całość tej magiczno - jesienno - turystycznej wycieczki dopełnił relikt aktualnych czasów, a był nim posiłek w McDonald. W doskonałych nastrojach wróciliśmy pociągiem do Juszczyna niosąc tęsknotę w sercach wyrażaną często w słowach piosenki ''Góralu czy Ci nie żal''.

2017-09-14 13:23:08
XI Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych Podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy w Małopolsce

     Dnia 13.09.2017 roku w Jordanowie odbyło się kolejne z wielkich świąt skupiających i integrujących środowiska jak i przyjaciół osób niepełnosprawnych - XI Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych. Na powyższych uroczystościach nie mogło zabraknąć i naszej społeczności WTZ- owskiej. Tego dnia, oprócz walorów artystycznych imprezy, nasi uczestnicy mieli możliwość zakupu szeregu pamiątek, gdyż podczas pikniku zaproszone ośrodki z całej Małopolski prezentowały swoje prace plastyczne, dekoracyjne, itp. Niezwykłym powodzeniem cieszyły się przejażdżki końmi i samochodami sportowymi. Oblegana była także loteria fantowa, w której można było wygrać wspaniałe nagrody.  Całość imprezy dopełnił obiad i wspaniała dyskoteka.

2017-09-14 11:56:21
POWAKACYJNE REMINISCENCJE W NASZYCH WARSZTATACH!

      Po cudownie spędzonych wakacjach pełni zapału, niczym niezmąconej radości, zdrowi, szczęśliwi, wypoczęci i pełni zapału do pracy wróciliśmy 1 września w mury naszej Alma Mater. W naszych Warsztatach Terapii Zajęciowej spotykamy się żeby rozpocząć nowy semestr roku pańskiego 2017. Wracamy tu po miesięcznej przerwie, opaleni, z uśmiechami na twarzach, ale przede wszystkim wypoczęci i gotowi do dalszej walki. Walki, którą każdy terapeuta i uczestnik rozpoczyna zawsze pierwszego września.

        W naszym życiu wiele rzeczy uległo zmianie. Nie tylko jesteśmy starsi, mądrzejsi, ale także mamy nowe postanowienia na tę kontynuację roku dydaktycznego. Nie trzeba mówić, że oczywiście na pierwszym miejscu listy postanowień jest owa walka - walka o nowe wyzwania, przełamywanie swoich słabości i ograniczeń. Bo przecież rozwijamy się nie dla ośrodka, terapeutów, rodziny, czy przyjaciół, tylko dla siebie. Jeszcze raz witamy wszystkich bardzo serdecznie, a w szczególności Kierownictwo naszego WTZ - u, niestrudzone ,,Grono Terapeutyczne", oraz wszystkich wspaniałych uczestników.

     Wszystkim terapeutom życzymy na najbliższe miesiące pracy dydaktyczno - wychowawczej pozytywnej energii, jakże potrzebnej do urzeczywistniania kolejnych ambitnych zamierzeń i realizacji często niełatwych przedsięwzięć i nowych wyzwań. 

    Drodzy uczestnicy, Wam życzymy sukcesów w przełamywaniu kolejnych wewnętrznych barier i rozwijania swoich umiejętności. Oceniajcie otaczającą Was rzeczywistość przez pryzmat swojej wrażliwości, ciekawości i fascynacji. Niech osiąganie wyznaczonych celów daje Wam wiele satysfakcji, będzie inspiracją do dalszych działań i przyniesie jak najwięcej radości. 

     Życzenia spokojnej kontynuacji roku dydaktycznego przekazujemy również rodzicom. Państwa zaangażowanie w pracę naszych warsztatów jest niezwykle cenne, dlatego prosimy o nie bezterminowo i bez ograniczeń.

2017-07-27 08:24:47
Zakończenie semestru w WTZ

     Dnia 26 lipca, po miesiącach trudów, zaangażowania i pracy w poszczególnych pracowniach, doczekaliśmy upragnionych i zasłużonych wakacji. Przy organizacji tego nietuzinkowego dnia zaangażowani byli wszyscy terapeuci WTZ, wespół z wolontariuszką Panią Katarzyną Semik.

     Uroczyste zakończenie rozpoczęło promienne przemówienie kierownika placówki Pana Marcina Pęczka. W programie tego niecodziennego dnia grupa teatralna ,,Los Warsztatos", pod kierunkiem terapeutów: Monika Stec, Paweł Szewczyk-Polak, Anna Syc i Magdalena Kaczmarczyk, w składzie: Mirosław Pena, Magdalena Trzebuniak, Anita Wątroba, Joanna Tempka, Grzegorz Gąsior, Iwona Kuś, Janusz Mazur, Paweł Szczybura, Małgorzata Front, Beata Rakowiecka i Katarzyna Sajewicz z pompą wystawiła przedstawienie pt. ,,Casting na żonę". Aplauz zgromadzonej publiczności nagrodził naszych aktorów za wspaniałą grę. Silny związek akcji scenicznej powiązany był z otaczającą nas rzeczywistością. Ponadto warto tutaj zauważyć, iż skromność zaproponowanych środków scenicznych w niczym nie zubożała ogólnej wartości spektaklu, a wręcz pozwoliła widzom niejako bardziej skupić się na problemach poruszanych w spektaklu. Grupa kulinarna i gospodarstwa domowego pod wodzą Pani Agnieszki Zawady uraczyła wszystkich wspaniałym obiadem, ciastem i innymi smakołykami. Okolicznościowe dyplomy, podziękowania, wraz z przybyłymi gośćmi dopełnili całość tego szczególnego i uroczystego dnia.

Życzymy wszystkim Państwu udanych wakacji!

2017-07-21 11:32:29
Perła rekreacyjna w Osielcu

       W środę 19 lipca 2017 roku, dzięki inicjatywie terapeutki Pani Moniki Stec uczestnicy WTZ brali udział w wypadzie rekreacyjnym, którego ukoronowaniem był grill i smakowitości na nim przygotowywane. Pozytywne wibracje, które zadzierzgnęły się podczas wypadu dopełniły całość tego nietuzinkowego dnia. Całe przedsięwzięcie - użyczenie bajecznego miejsca na wypoczynek, możliwe było dzięki życzliwości i uprzejmości Państwa Krystyny i Stanisława Głuców.

2017-06-27 14:01:27
Karuzela Twórczości

       W dniu 21 czerwca w Zembrzycach po raz dziesiąty odbyła się impreza, pt. ,,Karuzela Twórczości" -  przegląd form scenicznych i wytworów artystycznych osób niepełnosprawnych. Organizatorem, tego wydarzenia jak co roku są Warsztaty Terapii Zajęciowej z Zembrzyc. Oficjalnego  rozpoczęcia Karuzeli Twórczości  dokonał wicedyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Grzegorz Wicher.  Tegorocznym motywem przewodnim Karuzeli był  regionalizm. Podczas powyższego wydarzenia nie mogło zabraknąć podopiecznych z naszego WTZ- u. Zaprezentowany przez podopiecznych układ muzyczno - taneczny cechowała spontaniczność, ekspresja i pewnego rodzaju oryginalność charakterystyczna dla góralszczyzny. W trakcie imprezy mogliśmy podziwiać również występy sceniczne poszczególnych ośrodków, których gra aktorska, kostiumy i kreatywność zasługują na podziw. Dodatkową atrakcją była prawdziwa góralska bacówka, którą zawiadował 100 procentowy Baca Pan Stanisław Sala. Serwował on świeżo wypieczone ,,moskole" (placuszki góralskie) z solą lub konfiturą. Całość imprezy dopełniły kiermasze wyrobów prezentowane przez zaproszone ośrodki i wspaniała zabawa.

2017-06-12 10:33:20
Kiermasz Makowski

       W dniach 10-11.06.2017 roku Warsztaty Terapii Zajęciowej wzięły czynny udział w prezentacji wyrobów pracowni WTZ. Wydarzenie to odbyło się podczas przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich w Makowie Podhalańskim. Koła prezentowały bogaty repertuar artystyczny wespół z pysznościami przygotowanymi na tę okoliczność. I trochę historii: Niewiele jest form organizacji społecznych w Polsce, które przetrwały próbę czasu. Jedną z nich jest właśnie fenomen Kół Gospodyń Wiejskich. Powstawały one i nadal powstają w całej Polsce od połowy XIX wieku. Szczególnie w ostatnich latach zauważalny jest prawdziwy rozkwit - po stagnacji, czy wręcz upadku w latach 90 na polskiej wsi nastąpiła fala reaktywacji Kół, która trwa do dzisiaj. Są i takie Koła, których historia sięga nawet czasów przedwojennych. Podczas powyższego święta uczestniczyli, terapeuci: Monika Stec, Paweł Szewczyk-Polak, Magdalena Kaczmarczyk i Marcin Pęczek. Uczestnicy: Marta Pawlica, Joanna Tempka, Dariusz Stopa, Anita Wątroba, Mirosław Pena, Magdalena Trzebuniak i Grzegorz Gąsior. Oprócz wspaniałej zabawy mogliśmy zaobserwować okolicznościowe rękodzieło, lokalne tradycje, ciągłość kulturową i zwyczaje prezentowane przez poszczególne Koła.

2017-05-25 13:35:51
Zawoja Pełna Niespodzianek

        W dniu 24.05.2017 roku w hali sportowej Zawoi Centrum odbyła się coroczna już impreza eksponująca Dzień poświęcony Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dzień ten obchodzony jest od roku 1999 nad którym patronat od wielu lat obejmuje Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Warto tutaj wspomnieć, że powyższy dzień połączony jest z obchodami Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W bieżącym roku wydarzenie to odbyło się pod przewodnim hasłem ,,Podróż przez kontynenty". Tego dnia dopisali także znamienici goście, w skład których weszli: Gospodarze przedsięwzięcia; Przewodnicząca Zarządu Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego Pani Małgorzata Sitarz, Dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego Pani Katarzyna Czaicka, oraz: Senator Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Pająk, Starostowie Powiatu Suskiego Józef Bałos i Zbigniew Hutniczak, Burmistrz Makowa Podhalańskiego Pan Paweł Sala, Wójt Gminy Zawoja Pan Marcin Pająk, Dyrektorzy PCPR i Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Krzysztof Cieżak i Renata Spisak - Sowa, i wielu innych. Oprócz wielu ośrodków, które wspaniale prezentowały się podczas imprezy, nie mogło zabraknąć i Warsztatów Terapii Zajęciowej z Juszczyna. Nasi uczestnicy na krótki czas przenieśli nas w egzotykę i różnorodność kultur reprezentowanych państw. I Tak, Państwo Grecja prezentowali: Paweł Wronka, Marta Pawlica, Iwona Kuś i Tomasz Zając, Państwo Peru prezentowali: Anita Wątroba, Jadwiga Front, Stanisław Florek i Tomasz Lewiński. Państwo Nepal prezentowali: Magdalena Trzebuniak, Mirosław Pena, Grzegorz Gąsior, Andrzej Burdyl. Ten wielonarodowy team przygotowały terapeutki, Panie: Sara Kaczmarczyk, Agnieszka Marek, Monika Stec, Magdalena Kaczmarczyk, Kalina Pustelnik, Agnieszka Zawada i terapeuta Paweł Szewczyk - Polak. Ten wspólny magiczny  czas przeniósł wszystkich uczestniczących w świat pełen egzotyki, wielości kultur i magicznych nie do końca odgadnionych form.

2017-05-25 10:12:51
Biegacze z WTZ Juszczyn

       Dnia 20.05.2017 roku w Makowie Podhalańskim odbył się jubileuszowy już XXV Międzynarodowy Bieg Uliczny po Ziemi Makowskiej. Nie mogło tam zabraknąć naszych podopiecznych, którzy mieli okazję wystąpić po raz pierwszy w imprezie takiego formatu dzięki zaproszeniu przez dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Panią Iwonę Staśkiewicz. Uczestnicy WTZ wzięli czynny udział w tym wydarzeniu, w składzie: Stanisław Florek, Marta Pawlica Mateusz Kubiński z mamą Lucyną, wraz z terapeutką pracowni malarsko-artystycznej Panią Moniką Stec, Tomasz Zając, Grzegorz Gąsior, Mirosław Pena wraz z terapeutką pracowni kulinarnej i gospodarstwa domowego Panią Agnieszką Zawadą i kierowcą WTZ - złotą rączką Panem Józefem Brantem. Dobrym duchem kibicowskim dodającym energii i siły naszym zawodnikom był team: Dominika i Paweł Szewczyk-Polak wraz z uczestniczką Anitą Wątrobą. Bieg oprócz walorów zdrowotnych, popularyzacji lekkiej atletyki, nabycia umiejętności współzawodnictwa zgodnego z zasadami ducha sportowego, przełamywania barier związanych z niepełnosprawnością przyniósł również wszystkim uczestniczącym wiele radości i pozytywnych dobrych uniesień.

2017-04-12 12:57:11
Śniadanie wielkanocne

       W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy w dniu 12.04.2017 roku, w naszej placówce odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Zgromadziło ono pracowników, uczestników i gości zaproszonych na tę uroczystość. Śniadanie rozpoczęło się od złożenia wszystkim zebranym życzeń przez kierownika placówki pana Marcina Pęczka. Po oficjalnej części spotkania, wszyscy ze smakiem degustowali potrawy specjalnie przygotowane na tę okazję przez grupę pracowni gospodarstwa domowego. Wśród nich nie mogło zabraknąć tych tradycyjnych właśnie - białej kiełbasy oraz białego barszczu, jak również wielkanocnych jaj, sałatek i wielu innych. Na stołach nie brakowało również ciast i owoców, które z pewnością cieszyły się największym zainteresowaniem wśród spożywających śniadanie.

Niech Zmartwychwstały Pan Jezus napełni serca miłością i pokojem. Niech przemieni każdy smutek w radość, każdy płacz i zmartwienie w szczęście i nadzieję. Tego wszystkiego życzymy Państwu w nadchodzących Świętach Wielkanocnych.

2017-04-12 12:26:06
Śniadanie wielkanocne

       Dnia 9.04.2017 roku odbyły się dwa kiermasze świąteczne, przy parafiach: pw. Św. Klemensa w Zawoi Centrum i pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy. Osoby przychodzące na msze święte we wspomnianych parafiach mogły zaopatrzyć się w pięknie wykonane wielkanocne ozdoby, na które składały się: stroiki  świąteczne, drewniane króliczki wielkanocne, kalendarze na rok 2017 rok, ozdobne pisanki, drewniane anioły, rzeżuchy w miseczkach, pieczone baranki, zakładki do książek i wiele innych. Uczestnicy WTZ- tu wraz z terapeutami czynnie uczestniczyli w wykonaniu ozdób i w ich sprzedaży. Atmosfera, która towarzyszyła podczas prowadzonych kiermaszy była podniosła i świątecznie wiosenna. Ze sprzedaży wspomnianych wyrobów łącznie uzbieraliśmy 1.562,00 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na dofinansowanie do wszelkich wyjazdów i przedsięwzięć, takich jak (teatry, kina, muzea, itp).

Pięknie dziękujemy darczyńcom i wszystkim ludziom dobrej woli za okazane zainteresowanie, troskę i wsparcie finansowe naszej dobrej sprawy.

2017-04-10 12:14:08
Ferwor prac w WTZ- ecie

       Okres przedświąteczny to czas wytężonych działań we wszystkich naszych pracowniach. Wówczas to uczestnicy wespół z prowadzącymi działają podłóg maksymy ,,wszystkie ręce na pokład". W tym właśnie okresie dochodzi do przygotowania większej ilości prac, które oprócz swoistej nauki, satysfakcji tworzenia przekują się na wymierną korzyść dla nas wszystkich. Prace poniższe, oprócz podziwiania ich na co dzień w naszej placówce, dostępne również są do nabycia podczas kiermaszy, odbywających się rokrocznie, w Niedzielę Palmową  przy parafiach w Skawicy i Zawoi.

Pracownia kucharska dbająca o potrzebne kalorie do wytężonej i niestrudzonej pracy.

2017-04-10 11:39:34


Kulinarna i Gospodarstwa Domowego

2017-04-10 11:37:16


Pracownia Informatyczna

2017-03-23 10:49:14


Pracownia Ceramiczna

2017-03-23 10:45:09


Pracownia Malarsko-Artystyczna

2017-03-23 10:41:39


Pracownia Rękodzieła

2017-03-23 10:11:35


Pracownia Stolarska

2017-03-14 12:56:59
Dzień mężczyzny

      W dniu 10 marca Panie z WTZ- u w Juszczynie zorganizowały wszystkim mężczyznom huczne obchodzenie tej ważnej, acz podzielonej okazji, a chodzi tutaj o Dzień mężczyzny. Wiele informacji w tym temacie dookreśla fakt, że Dzień mężczyzny, a Dzień Chłopaka to jedno święto. Niemniej Dzień chłopaka obchodzony jest w miesiącu wrześniu. Pomimo tych dwuznaczności najważniejsza jest intencja i szczere życzenia. Panowie na początek otrzymali upominki w postaci czekolady. Zorganizowano uroczysty obiad, deser i napoje. Uroczystość w doskonały sposób posłużyła dalszemu poznaniu i zintegrowaniu wszystkich uczestników. Zrobione zdjęcia i pozytywne wibracje, które pojawiły sie podczas celebrowania tego święta są miłym wspomnieniem tych wspólnie spędzonych chwil. 

2017-03-10 09:38:07
Dzień Kobiet w WTZ Juszczyn

       W środę 8 marca 2017 roku, obchodziliśmy w naszej placówce ŚWIĘTO KOBIET  Kolejny już rok, atrakcje dla Pań przygotowywała ta męska część naszej WTZ- owskiej społeczności. To nietuzinkowe wyzwanie było koordynowane przez kierownika WTZ Pana Marcina Pęczka, terapeutę pracowni komputerowej Pana Pawła Szewczyk-Polak i naszego kierowcę i zarazem niekwestionowanego handymana (złotą rączkę) Pana Józefa Brandta. Na potrzeby tego dnia zespołowo przygotowano: życzenia dla pań, którym wiele przecież zawdzięczamy, zorganizowano uroczysty obiad, było również ciasto, napoje rodem z Olimpu i kwiaty, które wespół z atmosferą tego dnia dopełniły całość imprezy.

2017-03-02 13:26:11
Pogrzeb Pauliny Włoch

        W dniu 1.03.2017 roku uczestniczyliśmy w ostatniej drodze naszej nieodżałowanej Pauliny, podopiecznej Warsztatów Terapii Zajęciowej w Juszczynie.

Jeszcze jeden pocałunek. Jeszcze jeden uścisk dłoni. Na pożegnanie. Zanim się rozejdziemy, każdy w swoją stronę. W pierwszy dzień marca, na przywitanie wiosny.

2017-02-28 13:19:48
PRZELOTNE ANIOŁY

           Pojawiają się w naszym życiu - często na krótki moment niestety -   osoby które pozostawiają po sobie trwały ślad. Są jak ,,przelotne anioły" - ciche dobre, muskają nas swoją dobrocią, napełniają siłą .... Taką właśnie osobą była Paulina Włoch, która odeszła od nas 25.02.2017 roku, mając zaledwie 28 lat. Mogliśmy poznać ją jako  skromną, ale niebywale  utalentowaną, wrażliwą osobę, zawsze pełną ufności wobec ludzi, pozytywnie nastawioną i chętną do wspólnego działania. Pomimo swoich licznych ograniczeń, obserwowaliśmy jak mocno angażuje się w życie naszego Ośrodka. Ze względu na szeroki wachlarz swoich artystycznych możliwości, występowała zarówno w przedstawieniach teatralnych (ostatnia „rola” Maryii) jak i popisach wokalnych. 

Nie mieliśmy zbyt wiele czasu, by nacieszyć się jej obecnością, by jeszcze lepiej ją poznać  - niemniej na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Nam żywym pozostaje tylko wdrażać w codzienne życie sentencję ks. J. Twardowskiego ,,Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą ..." Była Piękna, Mądra i Dobra!

2017-02-28 08:12:51
Bal karnawałowy 2017 roku

       23 lutego 2017 roku odbył się bal karnawałowy dla podopiecznych WTZ- u. Tradycyjnie przygotowany został słodki poczęstunek wraz z napojami. Aula OREW- u zamieniła się w salę balową, która była ozdobiona balonami i pięknymi serpentynami. Uczestnicy wraz z terapeutami i gośćmi z Zespołu Szkół w Skawicy wspaniale bawili się przy nowoczesnej  muzyce, nie zabrakło również zabaw grupowych.

2017-02-27 12:07:39
Twoja twarz brzmi znajomo w Skawicy

       22 lutego bieżącego roku dostaliśmy zaproszenie do Zespołu Szkół w Skawicy. Zaproszenie to było związane z organizowanym konkursem „Twoja twarz brzmi znajomo”. Każdy z występujących wcielał się w postaci światowych artystów estradowych i telewizyjnych. Drużyna WTZ pod kierunkiem Pani Moniki Stec i Pani Anny Syc w składzie: Iwona Kuś, Joanna Tempka, Marta Pawlica, Mirosław Pena, Magdalena Trzebuniak, Iwona Włoch i Tomasz Latoń reprezentowała naszą społeczność. Ekipa WTZ zgarnęła całą pulę związaną z podium: I miejsce Iwona Kuś i Paulina Włoch, II Marta Pawlica, wyróżnienie za występ dostała również Magdalena Trzebuniak.

2017-02-23 12:19:54
Walentynkowa Rapsodia

     14 lutego 2017 r. w naszym ośrodku świętowaliśmy DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO. Jest to dzień w którym przekazujemy życzenia osobom, które darzymy sympatią. Organizatorem imprezy walentynkowej „Maraton wierszykowy”, były terapeutki WTZ: Agnieszka Zawada, Kalina Pustelnik, Agnieszka Marek, Sara Kaczmarczyk, a Ania Syc i Magdalena Kaczmarczyk przygotowały wisienkę na torcie, którym było wystawienie przedstawienia z Spec-grupą, pt. „Czerwony Kapturek”. Przedstawienie było również wystawione dla młodszej widowni OREW- owskiej. Już od rana panował specyficzny nastrój, można było zaobserwować zwiększoną ilość czerwonych serduszek oraz uroczystą dekorację. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem kierownictwa, terapeutów i uczestników. Walentynki przyniosły społeczności WTZ- owskiej wiele radości i pozytywnych uniesień.

2017-02-02 11:42:55
Kolędowanie w WTZ

      Śpiew kolęd rozbrzmiał w piątek 27.01.2017 roku w murach naszej placówki. Inspiratorką tego wydarzenia była Pani Agnieszka Zawada - szefowa pracowni Kulinarnej. Już po raz wtóry zaprosiła ona nietuzinkowych gości, muzyków - regionalistów Pana Jerzego i Pana Wiesława. Oprócz wspólnych śpiewów odbyła się dyskusja na temat instrumentu jakim jest akordeon. Uczestnicy wraz z terapeutami podziękowali naszym gościom gromkimi brawami za występ.

2017-02-02 11:40:13
Gościnnie w DPS

      Dnia 24.01.2017 roku podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej udali się do Domu Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim. Pojechali tam z przedstawieniem Bożonarodzeniowym pt. „Betlejem jest w nas”. Oprócz wspaniałej gry aktorskiej spektakl przeniósł wszystkich w magiczną noc Narodzenia Pańskiego, równocześnie uświadamiając nam aktualne wartości, którymi winniśmy się kierować na co dzień w życiu, a są to: miłość do drugiego człowieka, przebaczenie bliźniemu, dzielenie się z innymi, zło wojen, itp. Pensjonariusze DPS przyjęli powyższe przedstawienie z niekłamanym entuzjazmem czego dowodem były owacje na stojąco dla naszych dzielnych aktorów, a łzy spływające po policzkach mogą wskazywać na głębie przeżywanych emocji. Całość odwiedzin dopełniło wspólne śpiewanie kolęd i zaserwowany poczęstunek.


 

2017-01-20 13:44:42
Spotkanie opłatkowe w Budzowie

       W dniu 18.01.2017 roku odbyło  się kolejne już spotkanie opłatkowe w Budzowie. Powyższa uroczystość odbyła się w restauracji Magnolia w Budzowie. Na to szczególne wydarzenie uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej  zostali zaproszeni przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zawoi. Imprezę prowadziła Pani Prezes Stowarzyszenia Pani Małgorzata Sitarz. Dopisali znamienici goście, w których skład weszli, między innymi: Senator RP Pan Andrzej Pająk, Burmistrz Makowa Podhalańskiego Pan Paweł Sala, Wójt Gminy Zawoja Pan Marcin Pająk, Dyrektor Poradni Psychologiczno-pedagogicznej w Suchej Beskidzkiej Pani Renata Spisak - Sowa. Podniosłą atmosferę imprezy spotęgowało przedstawienie o tematyce świątecznej pt. Betlejem jest w nas, które w ten szczególny dzień wystawili nasi wspaniali uczestnicy. Przedstawienie zostało przygotowane przez koordynator projektu Panią magister Monikę Stec - zawiadowczynię pracowni Plastyczno - Artystycznej WTZ Juszczyn. W przygotowanie powyższej sztuki włączeni byli również pozostali terapeuci placówki. Debiut podopiecznych został przyjęty z autentycznym entuzjazmem publiczności, którzy mieli okazję przeżyć prawdziwą ucztę głębokich i wewnętrznych uniesień. W subtelny sposób nawiązano i wpleciono w sztukę problematykę wojny w Syrii. Całość tego magicznego wydarzenia dopełnił uroczysty obiad i wspólne kolędowanie. Po uroczystościach w bardzo dobrych i jeszcze świątecznych nastrojach powróciliśmy do naszej placówki.

2017-01-12 13:27:45
Teatr kukiełkowy w WTZ

       W środę 11.01.2017 roku w naszych skromnych progach zawitały Panie z Ośrodka wsparcia osób starszych  integracji z młodzieżą „Klub Pogodnego Seniora przy Stowarzyszeniu ST Dom” w Jordanowie. Panie reprezentują teatrzyk „Baju Baj”. Wystawiły one jasełka. Sztuka wprowadziła nas po ras wtóry w magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

2017-01-12 12:48:48
Kino JANOSIK

       10.01.2017 roku w ramach zajęć wybraliśmy się do kina „JANOSIK” w Żywcu. Obejrzeliśmy tam film pod tytułem „Jak Bóg da”. Jest to film o żywych ludziach z realnymi problemami i sprzecznościami, które przynosi codzienne życie. Siła komedii reżysera Edoarda Marii Falconego, którą mieliśmy przyjemność oglądać, to spójny obraz przedstawiający naukę szacunku dla inaczej myślących, jak również studium tolerancji wobec drugiego człowieka. To również pewien sposób dyskretnej ewangelizacji, która unika rozdzielania racji i dokonywania łatwych moralnych ocen. Suplementem do filmowego seansu była przerwa na posiłek w Mc Donald's i wspólne śpiewanie w autokarze podczas powrotnej drogi do Juszczyna.

2017-01-12 12:44:24
Obcowanie z kulturami Świata

       Dnia 04.01.2017 roku w naszej placówce gościliśmy cztery nietuzinkowe osoby, byli to studenci z czterech odległych państw. Warsztaty prowadzili: Vasundara ze Sri Lanki, Ze Qian Wong z Malezji, Raghaw Sharma z Indii i Arthur Fairfax z Ghany. Zajęcia odbyły się w ramach programu AIESEC. Miały one na celu zapoznanie naszych uczestników z kulturami Świata. Podopieczni mieli możliwość dowiedzieć się o różnych ciekawostkach charakteryzujące powyższe państwa, choćby o takich, jak: zwyczaje, formę zabawy i komunikacji, a nawet kuchenne smakołyki - tak przecież zróżnicowane, odległe i inne niż nasze polskie.

2017-01-10 08:30:06
Nowy Rok 2017


       Nowy Rok to czas nowych wyzwań planów i czynionych przez nas deklaracji. Niech ten nowy 2017 rok będzie dla nas wszystkich platformą takiego  życia o jakim marzymy. Starajmy się żyć podłóg poniższej maksymy: „Być świadomym oznacza otworzyć oczy, aby zobaczyć prawdę. Kiedy dostrzegamy prawdę, widzimy wszystko takim, jakie jest, a nie takim, jakie wierzymy, że jest, lub chcemy, żeby było. Świadomość otwiera drogę niezliczonym możliwościom”. Don Miguel Ruiz.


2017-01-10 08:25:39
Wigilia w WTZ Juszczyn

       W dniu 22.12.2016 roku odbyła się wigilia w naszym ośrodku. Opłatek rozpoczął się o godzinie 11.00. Uroczystość rozpoczęła się okolicznościową przemową kierownika Pana Marcina Pęczka. Następnie czytano Biblię i łamano się opłatkiem. Wigilia to przede wszystkim czas zadumy i pokoju, w związku z tym podczas życzeń unosił się i oplatał nas subtelny pierwiastek prawdy i miłości. Na wigilijnym stole nie zabrakło również smakowitych i tradycyjnych potraw, które spięły w całość to podniosłe wydarzenie.

2017-01-10 08:22:35
Kiermasze okołowigilijne

       W dniu 18.12.2016,roku odbyły się dwa kiermasze świąteczne. Odbyły się one przy parafiach pw. Św. Klemensa w Zawoi Centrum i pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy. Osoby przychodzące na msze święte we wspomnianych parafiach mogły zaopatrzyć się w piękne wykonane ozdoby świąteczne. W trud ich wykonania zaangażowano serca oraz pracę podopiecznych i terapeutów. Ze sprzedaży naszych wyrobów pozyskaliśmy kwotę  2498,10 złotych. Wszystkim darczyńcom Pięknie dziękujemy za wsparcie. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu zdrowia, spokoju i błogosławieństwa Bożego. Szczęśliwego Nowego 2017 roku.

2016-12-21 18:10:23
"Kreowanie Świata" -zajęcia z choreoterapii

        Kończąc już projekt „Jesteśmy rodziną” którego byliśmy beneficjentami odwiedził nas Pan Dariusz Piotr Klimczak który przeprowadził zajęcia z choreoterapii przy użyciu wstążki do gimnastyki artystycznej. Podczas ćwiczeń wszyscy uczestnicy przerodzili się w Kreatorów Świata i dzięki swoim ruchom zaczęli tworzyć……. .Efektem czego była paleta niespotykanych barw, kolorów i kształtów w której każdy odnajdywał coś dla siebie. Jak było pięknie i kolorowo można zobaczyć na zdjęciach.

2016-12-21 15:46:51
Przedstawienie

          Końcem roku zawitał do nas teatr. Tym razem pomagaliśmy głównemu bohaterowi wybrać odpowiednią kandydatkę na żonę. Przedstawienie utrzymane w aranżacji góralskiej. Niektórzy mogli zabawić się w aktorów i spróbować swoich sił w niektórych scenach. Zabawy i śmiechu było sporo, aż w końcu główny cel został osiągnięty.


2016-12-05 16:45:10
WERNISAŻ

        Dalsza część projektu „Jesteśmy rodziną” zaprowadziła wszystkich beneficjentów do Domu Kultury w Makowie Podhalańskim . Odbył się tam wernisaż prac wszystkich uczestników  pod tym samym tytułem. Wszystko było zorganizowane na najwyższym poziomie. Artyści i goście czuli się jak w prawdziwej galerii. Wystawa zrobiła ogromne wrażenie, można było zaobserwować różne style i techniki jakimi posługiwały się osoby podczas  tworzenia swoich dzieł. Były również dodatkowe atrakcje jak syto zastawiony stół czy występ teatrzyku kukiełkowego  z własnoręcznie wykonanymi kukiełkami pań z KLUBU POGODNEGO SENIORA z Jordanowa. Dziękujemy wszystkim za wspólne wrażenia i do zobaczenia.

2016-11-14 13:12:13
Spotkanie w Zembrzycach

     Miło było się spotkać w tak zacnym gronie znajomych, przyjaciół na wspólnych przedwczesnych andrzejkach. Połączyliśmy siły i wraz z WTZ Zembrzyce, WTZ  Zebrzydowice i WTZ Spytkowice spotkaliśmy się w Sali Weselnej Tequila-Catering w Zembrzycach. Tym razem spotkanie miało charakter  "taneczno -imprezowy" a co za tym idzie było pewne, że będzie wspaniała zabawa i w ogóle się nie pomyliliśmy. Były tańce, zabawy, oraz przebieranki. Przywieźliśmy nawet nagrody które przyznawane były dla najlepiej tańczących par. Dziękujemy za wspólne spotkanie i czekamy już na następne.  


2016-10-25 13:57:06
IV Turniej Bocci w Suchej Beskidzkiej

    22 października wzięliśmy udział w IV Turnieju Bocci zorganizowanym przez Stowarzyszenie Zintegrowani –Niepokonani, który odbył się w sali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Suchej Beskidzkiej. Tym razem udało nam się wystawić aż trzy drużyny. Rywalizacja była bardzo trudna i wyrównana. Turniej może nie zakończył się naszym zwycięstwem ale pozostawił wspaniałe wspomnienia. Możliwość spotkania się ze znajomymi, zawarcia nowych znajomości połączone z dobrym duchem sportowej rywalizacji, plus atmosfera –nie mogło nas tam zabraknąć i chcemy jeszcze. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie w szczególności Panu Janowi Kurdasowi –który jest głównym sędziom i propagatorem Bocci na naszym terenie. Zabieramy się do treningów i czekamy na kolejne turnieje. DZIĘKUJEMY !!!

2016-10-18 13:31:50
"Jesteśmy Rodziną" -Koncert

        Kiedy po raz pierwszy porozumieliśmy się z Panią Agnieszką Konieczną –Kuk, oraz Panem Dariuszem Piotrem –Klimczakiem prezesem Fundacji „MAXIMUM” nie wiedzieliśmy jeszcze jak wspaniałe chwilę są przed nami. Na wskutek porozumienia staliśmy się  uczestnikami projektu „Jesteśmy rodziną”. Który doprowadził uczestników WTZ do bycia częścią wielkiego Koncertu zorganizowanego w ramach obchodów Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, jak również 38. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły, mającego miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim. Warsztaty poprzedzające sam występ prowadziła Pani Agnieszka Konieczna –Kuk. Długo by tu pisać o sukcesach zawodowych Pani Agnieszki my pominiemy tę część i opiszemy naszą współpracę. Pani Agnieszka rozpoczynając z nami prace zaczęła mówić o znoszeniu barier, my z czasem przekonaliśmy się, że za tym nie idą tylko słowa ale również czyny. Po wysłuchaniu możliwości wokalny uczestników już wiedziała co kto potrafi i uwierzyła w nas bardziej niż my sami wierzyliśmy w siebie. Dla uczestników dokonała czegoś niemożliwego czegoś o czym niektórzy nawet nie marzyli. Występ w tak wyjątkowym miejscu w takim towarzystwie i z taką publicznością nie zdarza się często a czasami w ogóle...  Podczas koncertu emocje które nas powiązały wypłynęły również na innych ludzi którzy stali się razem z nami jak w przesłaniu realizowanego projektu JEDNĄ WSPÓLNĄ RODZINĄ.


Cieszymy się że nasza droga zetknęła się z drogą Pani Agnieszki, oraz Iwony  Staśkiewicz (która zajmowała się kontaktem od strony organizacyjnej i nadzorowała projekt) na wskutek tego staliśmy się lepsi nie tylko wokalnie ale przede wszystkim jako ludzie.  Z WSZYSTKICH NASZYCH SERC DZIĘKUJEMY 

2016-10-17 12:56:41
Pierwsza "Gala Oscarów" w WTZ Juszczyn

         Takiej niespodzianki jaką przygotowali uczestnicy WTZ dla swoich terapeutów nikt się nie spodziewał –to wszystko z okazji dnia nauczyciela. Tygodniowe przygotowania tak żeby nikt się nie domyślił nie były łatwe, ale się udały. Wszyscy pracownicy zostali zaproszeni na aulę na której był przygotowany poczęstunek wraz z częścią artystyczną. Odbyła się inauguracyjna gala Oscarów WTZ w której każdy z opiekunów dostał statuetkę w swojej unikatowej dziedzinie. Dobrego humoru i wzruszeń było co niemiara. Tańce i śpiewy trwały do późna, aż żal było kończyć. Pracownicy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom oraz ich rodzicom za tak wspaniały prezent.

2016-10-14 18:35:19
"Hipoterapia łączy" -Toporzysko

           Na zewnątrz zimno ale w sercu gorąco taka myśl towarzyszyła nam na Pikniku Integracyjnym „Hipoterapia łączy”  w Toporzysku na który zostaliśmy zaproszeni przez Klub Sportowy BÓR Toporzysko. Atrakcji było co nie miara: wóz strażacki, karetka pogotowia, przeróżne warsztaty, gry i zabawy z których mogliśmy i korzystaliśmy. Ale główną atrakcją były konie. Wspaniała zabawa możliwość jazdy konnej, oglądnięcia pokazów akrobacyjnych na koniu sprawiło, że wiele osób chce się uczyć jazdy konnej, dlatego na pewno tam powrócimy. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie i wspólną zabawę.


2016-10-05 15:51:08
Kraków -aktywny wypoczynek

          Nie straszna nam pogoda, dlatego nawet nie myśleliśmy o rezygnacji z wycieczki do Krakowa, która odbyła się w deszczowej aurze. Może i nie było możliwości spacerowania po tak pięknym mieście, jednak mimo wszystko to, co było w planie wycieczki zostało zrealizowane. Zaczęliśmy od pełnego w przeżycia rejsu statkiem po Wiśle, gdzie podziwialiśmy Kraków z innej „morskiej” strony, słuchając o zabytkach i legendach. Następnie udaliśmy się do Teatru Współczesnego  na Spektakl pod tytułem „Przygody Koziołka Matołka”. Tytuł może sugerować rozrywkę dla najmłodszych, ale proszę nam wierzyć jest to widowisko dla wszystkich. Prawdziwa gra aktorska na najwyższym poziomie wraz z widowiskową i pomysłową scenografią gwarantują niezapomniane emocje i wrażenia. Po spektaklu wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorkę teatru –Panią Agnieszkę Zieleziecką. Każdy z uczestników przenosił się w inne odległe baśniowe światy stając się chociaż przez moment kimś innym. To jeszcze nie był koniec atrakcji, bo w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w miejscu bez którego wycieczka do Krakowa nie była by kompletna czyli w McDonaldzie, na obiadokolację. Czy można wymyślić lepsze zakończenie takiego dnia –chyba nie.


2016-10-03 18:00:00
Kulturoterapia

            Spectrum zajęć z kulturoterapii, jak i biblioterapii odbyły się dnia 27.09.2016 roku w WTZ- ecie w Juszczynie. Zajęcia te są cyklem spotkań realizowanych z inicjatywy Fundacji Instytutu Wydawniczego ,,Maximum''. Zaproponowane warsztaty w fantastycznym stopniu uaktywniły naszych uczestników, aktywizując takie sfery jak: empatia, wczuwanie się we własne potrzeby, sygnały płynące z naszego wnętrza, czy kształcenie oraz doskonalenie umiejętności odpowiadające za wyrażanie uczuć. Ten zaproponowany niejako ,,Taniec naszego Wnętrza" dla jednych może być rozładowaniem napięć i stresów, a dla innych będzie spotkaniem z samym sobą, a dla kolejnych będzie czasem przyjemnej i relaksującej zabawy.

2016-09-23 14:33:42
Sopran w naszym WTZ- ecie

       W ten wrześniowy jesienny dzień dnia 22 września w naszych murach zabrzmiały piękne arie operowe. Sprawczynią tego tak niecodziennego wydarzenia była wielkiej klasy śpiewaczka operowa - sopranistka Pani Agnieszka Kuk. Jej śpiew nacechowany różnymi odcieniami form rozbrzmiewa na estradach całej Polski i stolicy światowej opery, we Włoszech. Pani Agnieszka zafundowała nam piękne warsztaty muzyczne, które w połączeniu z emocjami, pozytywnymi wibracjami, złożyły się na całość artystycznej uczty. Znamiennym jest również fakt, że warsztaty odbyły się z inicjatywy Pani Agnieszki ale także, terapeutki Pani Moniki Stec, jak również zajęcia w/w realizowane są z inicjatywy Fundacji Maximum realizującej program pod nazwą ,,Jesteśmy rodziną". Wszyscy bawiliśmy się wspaniale i odczucia, które wynieśliśmy z warsztatów pozytywnie poniosły nas w resztę tego cudownego jesiennego dnia.


 

2016-09-21 11:27:16
X Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych Podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy w Małopolsce

      Dnia 14.09.2016 roku w Jordanowie odbyło się kolejne z wielkich świąt skupiających i integrujących środowiska i przyjaciół osób niepełnosprawnych - X Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych. Na powyższych uroczystościach nie mogło zabraknąć i naszej społeczności WTZ- owskiej. Tego dnia, oprócz walorów artystycznych imprezy nasi uczestnicy mieli możliwość zakupu pamiątek, gdyż podczas pikniku zaproszone ośrodki prezentowały swoje prace plastyczne, dekoracyjne, itp. Niezwykłym powodzeniem cieszyła się także loteria fantowa, w której można było wygrać wspaniałe nagrody.  Całość imprezy dopełnił obiad i wspaniała zabawa.


Z przeprowadzonego kiermaszu WTZ Juszczyn pozyskał kwotę 170,00zł. Wszystkim darczyńcom pięknie dziękujemy za wsparcie finansowe.

2016-09-12 12:19:35
Witaj II semestrze

     Czas na spacery, kąpiele w jeziorach, morzu i wylegiwanie w hamaku już za nami … . Nadszedł 1 września - moment, kiedy trzeba zakasać rękawy i zabrać się do niewątpliwie nowych i ciekawych wyzwań. Rozpoczynamy kolejny rok dydaktyczny w WTZ- ecie, rok zmagań w zdobywaniu wiedzy i przydatnych umiejętności. Jest to też czas nowych doświadczeń, odkrywania swoich pasji i ciekawych kierunków rozwoju.

2016-07-29 11:09:47
Uroczyste zakończenie I semestru w WTZ

       Dnia 29 lipca bieżącego roku w naszej placówce odbyło się uroczyste zakończenie I semestru działalności WTZ. Spotkanie, w którym oprócz naszej społeczności, uświetnił udział rodziców, opiekunów i sympatyków placówki zaproszonych na tę okoliczność. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia kierownika WTZ Pana Marcina Pęczka, który w przedmowie przede wszystkim podkreślał wielkie zaangażowanie i serce jakie w codzienne funkcjonowanie WTZ wkładają i wnoszą nasi cudowni uczestnicy. Następnie wszyscy raczyli się smakołykami o różnej proweniencji serwowanymi również prosto z grilla. Całość imprezy, niejako spinając ją w klamrę, dopełniło przedstawienie przygotowane przez terapeutkę Panią Monikę Stec, pt. „Sen nocy letniej”, które w autentyczny i magiczny sposób przeniosło wszystkich w nieodgadnioną wakacyjną rzeczywistość. Zaraz po przedstawieniu zostały rozdane dyplomy, które lapidarnie podsumowywały półroczną pracę podopiecznych. Wszyscy bawili się wspaniale pełni nadziei na cudowne wakacje, które w naturalny sposób przygotują nas wszystkich do dalszej wytężonej pracy w II semestrze w WTZ. P.S. Życzymy wszystkim cudownych wakacji! Do zobaczenia na naszej stronie w miesiącu wrześniu. Lato, lato, lato czeka …!!!


 

2016-07-05 10:50:46
Pomóżmy Malwince!

       Zwracamy się z Prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie akcji pomocowej dla Malwinki. Akcja polega na zbieraniu nakrętek, które pomagają w zbieraniu tak potrzebnych dla niej pieniądzy. Więcej informacji o Malwince na stronie.


https://www.facebook. com/Malwinka Jancarz/


Zachęcamy do czynnego wzięcia udziału w akcji!!!


 

2016-07-05 10:06:35
Dogoterapia w WTZ- ecie

      Dnia 01.07.2016 roku z inicjatywy terapeutki Pani Kaliny Pustelnik w naszym WTZ- ecie odbyły się zajęcia z Dogoterapi. Moderatorką zajęć była suczka Laja rasy Labrador. Dla nie wtajemniczonych, dogoterapia jest rodzajem pracy uzupełniającym szeroko rozumianą rehabilitację i stanowi często dopełnienie całości oddziaływań terapeutycznych. 


Zajęcia dogoterapii z udziałem psów pomagają: 


- przełamać lęk przed psami pogłębiać kontakt z nim poprzez podchodzenie do psa, głaskanie go i przytulanie się - kształtować orientację w schemacie własnego ciała


- poznawać budowę ciała zwierzęcia


- stymulować zmysły: słuchu, wzroku, dotyku


- ćwiczyć koncentrację uwagi


- wyzwalać spontaniczną aktywność wobec psa


- doskonalić sprawność ruchową poprzez ćwiczenia wykonywane przez dziecko we współdziałaniu z psem


- kształtować i rozwijać umiejętność okazywania emocji i uczuć związanych z kontaktem ze zwierzętami


- uczyć wykonywania czynności pielęgnacyjnych wobec psa np. karmienia, czesania, wycieranie pyska


- uczyć zasad bezpiecznego postępowania z psami


- kształtować nawyki higieniczne związane z kontaktem z psami np. mycie rąk po zakończeniu zajęć


- uczyć samodzielności poprzez stwarzanie uczestnikowi możliwości samodzielnego wywiązywania się z działań podejmowanych wobec psa np. karmienie, prowadzenie na smyczy.


Nasi uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem brali udział w powyższych zajęciach.

2016-06-29 08:08:51
Karuzela Twórczości

       Po raz dziewiąty dnia 22.06.2016 roku odbył się Przegląd Form Scenicznych i Wytworów Artystycznych Osób Niepełnosprawnych ,,Karuzela Twórczości" w Zembrzycach. Wśród znamienitych gości nie mogło zabraknąć: ks. Bogdana Korduli, dyrektora Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Wójta Gminy Zembrzyce Pana Łukasza Palarskiego, Dyrektor OREW- u w Juszczynie Pani Katarzyny Czaickiej, Kierownika WTZ, również z Juszczyna Pana Marcina Pęczka i wielu innych. Tegoroczne hasło imprezy brzmiało: ,,Ale wkoło jest wesoło". Skecze, kabarety i piosenki uświetniły występy poszczególnych ośrodków. Występowali również i nasi uczestnicy, w składzie: Grzegorz Gąsior, Mirosław Pena, Joanna Tempka, Tomasz Zając, Paulina Włoch, Iwona Kuś, Magdalena Trzebuniak, Dawid Marszałek, Jakub Zajda, Jadwiga Front , Mariusz Mika i Paweł Szczybura. Sztuka, Sen (o) nocy letniej - wakacje została przygotowana i dopieszczona przez terapeutów; Monikę Stec pomysłodawczynię i koordynatora przygotowań, jak i Agnieszkę Zawadę, Kalinę Pustelnik, i Sarę Guzik. O wysokim poziomie przedstawienia zaświadczyły słowa konferansjerki Pani Ani, która skomentowała nasze przedstawienie słowami; cyt. ,, ... WTZ Juszczyn klasą swojego przedstawienia przeniósł nas w magiczny świat krakowskich teatrów". Imprezę uświetnił poczęstunek i okolicznościowy kiermasz wyrobów wykonanych przez naszych uczestników, jak i uczestników z innych ośrodków. WTZ Juszczyn z kiermaszu zebrał 276,10zł. Wszystkim darczyńcom Pięknie Dziękujemy.

2016-06-21 09:54:11
Wycieczka do Zakopanego

        Dnia 15.06.2016 roku część podopiecznych WTZ- tu wraz z terapeutami i rodzicami udała się na dwudniową wycieczkę do Zakopanego. Pierwszym etapem wycieczki była Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu. Po modlitwie i zwiedzaniu tego góralskiego sanktuarium pełni zadumy udaliśmy się w dalszą drogę do Zakopanego. Tego dnia uczestnicy mieli również możliwość wzięcia udziału w spacerze po Krupówkach. Ukoronowaniem tego dnia była wizyta w McDonald's. Drugiego dnia po pysznym śniadaniu wszyscy relaksowaliśmy się w hotelu Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej, zażywając kąpieli w tamtejszych termach. Zrelaksowani i wypoczęci wróciliśmy do naszej bazy w Gliczarowie gdzie po wspaniałym obiedzie powróciliśmy do Juszczyna.

2016-06-20 08:14:51
Magiczna Sucha Góra

        W czwartek 16.06.2016 roku odwiedziliśmy miejsce, w którym spędziliśmy bez mała trzy lata, z naszej Świetlicowo - WTZ- owskiej działalności. Budynek w Suchej Górze oprócz lasów, czystego powietrza i szemrzącego strumyka, który go otacza, kryje w swych drewnianych podwojach - emerytowaną nauczyciel, a nade wszystko osobę nietuzinkową, Panią Henrykę Pieniak. Ognisko, które zrobili nasi uczestnicy wraz z deliberowaniem z Panią Henryką, pieczeniem kiełbasy, piękną pogodą i przednią atmosferą dopełniły całość dnia. Na ognisku wraz z terapeutami Paniami Anną Syc, Katarzyną Semik i Panem Paweł Szewczyk-Polak, byli: Mateusz Kubiński, Katarzyna Sajewicz, Tomasz Pyka, Tomasz Latoń i Mirosław Malinowski.


 

2016-06-17 12:07:31
VIII Plener Malarski ,,Moje Malowanie"

        Dnia 14 czerwca bieżącego roku odbył się VIII Plener Malarski. Podopieczni z poszczególnych placówek dla osób niepełnosprawnych, wzięli udział w zajęciach malarskich i artystycznych na terenie Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie. Uczestnicy z naszego WTZ- tu czynnie w nim uczestniczyli. Uruchomiwszy swoją kreatywność i wyobraźnię stworzyli oni ciekawe prace, które zachwycały swoją autorską kompozycją. Oprócz szeregu atrakcji, organizatorzy zapewnili przybyłym szereg wspaniałych atrakcji włącznie ze smacznym jedzeniem i oldskulową dyskoteką. Powyższe wydarzenie zgromadziło społeczności, z: WTZ- tów Kukowa i Zembrzyc oraz DPS z Makowa Podhalańskiego.

2016-06-17 11:08:52
Zbiór truskawek

        Dnia 9 czerwca dzięki uprzejmości Pani Kasi Semik (naszej opiekunki), uczestnicy z pracowni kucharskiej byli na zbiorze truskawek. Wydarzenie to miało miejsce w Stryszawie w gospodarstwie wujka w/w. Oprócz pozytywnych wibracji, które towarzyszyły podczas zbierania owoców uczestnicy mogli zachwycać się przepięknie zadbanym ogrodem, który był pełen iglaków i precyzyjnie przyciętych krzewów. Efekty pracy, w postaci pełnych kobiałek soczystych owoców posłużyły jako składnik dań, na które złożyły się: koktajl, ryż z truskawkami i ciasto.

2016-06-17 09:55:57
Witaj Perło Beskidów

         Dnia 25 maja bieżącego roku odbyła się wycieczka do Bielska Białej, w której uczestniczyła cała społeczność WTZ- towska. Pierwszym przystankiem naszej eksploracji miasta został Teatr Lalek „Banialuka”. Nasi uczestnicy brali udział w spektaklu pt: „Chłopiec z Gwiazd”. Przedstawienie w atrakcyjny sposób łączyło żywy plan aktorski z animacją lalek i grę aktora. Przedstawienie było piękne. Wszyscy byli zachwyceni. Najbardziej podobała się gra świateł, nagle zmieniające się sceny i dekoracje. Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji u naszych uczestników. Świadczyły o tym uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu. Wisienką na torcie były warsztaty pokazowe „Magia Teatru”, w których wszyscy czynnie uczestniczyli, poznając i zagłębiając się w magiczny świat teatru. Kolejny punkt naszej wycieczki to Zamek książąt Sułkowskich - najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej. Położona ona jest we wschodniej części Starego Miasta. Oprócz zwiedzania poszczególnych komnat wszyscy byli zachwyceni niebanalnymi eksponatami, które w magiczny sposób przenosiły nas w czasy złotej wolności szlacheckiej i dumnych sarmatów. Czas odpoczynku połączony został z pysznym piknikowym jedzeniem i rekreacją na bielskich Błoniach. W godzinach wieczornych zmęczeni ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń wyświetlanych w głowach, wracaliśmy do Juszczyna. Każdy napawał się z iskierką nadziei o rychłym powrocie do Bielska Białej.


2016-05-19 12:52:46
Dzień godności osoby niepełnosprawnej

       Dnia 18.05.2016 roku w Zawoi obchodzony był Dzień godności osoby niepełnosprawnej. To szczególne wydarzenie świętowane jest pod nazwą Zawoja pełna niespodzianek. W imprezie oprócz wicestarosty suskiego Zbigniewa Hutniczaka gościli przedstawiciele, szkół, Poradni Psych.- Ped., GOPS, PCPR, sponsorzy, wolontariusze i członkowie stowarzyszenia. Na imprezie nie mogło zabraknąć uczestników z naszego WTZ- tu. Hasłem przewodnim imprezy był pokaz mody, który dookreślał trendy, i tak: kultury świata prezentowała Iwona Kuś, Jadwiga Front, i Mateusz Kubiński. Subkultury prezentowali Dawid Marszałek i Krzysztof Kasela. Cztery pory roku prezentowały; Anita Wątroba i Magdalena Trzebuniak. Projekt własny prezentowali; Mirosław Malinowski i Mariusz Mika. Swoje umiejętności przy pomocy opiekunów prezentowali również niepełnosprawni ze ŚDS Jordanów, WTZ Zembrzyce, ŚDS Jabłonka, WTZ Kuków, DPS Maków Podhalański  OREW Juszczyn/Tarnawa Górna, OREW Rabka i OREW Zakopane.  Wspaniale spędzone chwile podczas pokazu mody ukazały niezwykły talent naszych podopiecznych i uruchomiły radość, która z subtelną pieczołowitością osnuła i otuliła całą imprezę.

2016-05-19 09:07:04
Wyjście na jarmark suski

        Dnia 10.05.2016 roku uczestnicy WTZ- tu, głównie z pracowni technicznej i kucharskiej brali udział w jarmarku. Jarmark jak co wtorek odbywał się w Suchej Beskidzkiej. Nasi uczestnicy mieli możliwość zobaczenia na własne oczy specyfikę, tego od dziesiątków lat wydarzenia związanego, i wpisanego w miejscową tradycję. Oprócz walorów wizualnych tegoż wydarzenia uczestnicy mogli podziwiać wielość i różnorodność  towarów i świadczonych usług. Świeże rozsady tylko z jarmarku suskiego, zakupiono tam: seler, pietruszkę, koper, sałatę i bazylię. Zgodnie z maksymą: „dobre warzywa prosto z ogrodu” uczestnicy nasi, dotleniwszy się podczas spaceru w przy zamkowym parku, ochoczo i z uśmiechem zabrali się do posadzenia zakupionych warzyw i ziół.


 

2016-05-06 10:39:56
Oj działo się działo !!!

       W piątek 29.04.2016 roku uczniowie z klas I, II I III Gimnazjum w Skawicy gościnnie odwiedzili naszą placówkę. Wraz z uczniami przyjechały również opiekunki, panie: Iwona Wirtel i Ewa Wiciarz. Oprócz przyjaźni, która zadzierzgała się w latach gdy świetlica funkcjonowała w miejscowości Sucha Góra, przybyli goście zafundowali również inscenizacje, na które składały się: ,,Karaoke i Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Warto tutaj zaznaczyć, że powyższe występy realizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu pod nazwą ,,Mieć wyobrażenie miłosierdzia". Oprócz frajdy wszyscy uczestnicy bawili się wspaniale. Festiwal uruchomionych emocji, radości, i pozytywnych uniesień na długo pozostanie w pamięci całej naszej społeczności WTZ- owskiej.


 

2016-05-04 13:31:08
Otwarcie Warsztatów Terapii Zajęciowej

       Do uroczystego i podniosłego wydarzenia doszło dnia 28.04.2016 roku. Tego właśnie dnia uroczyście otwarto długo wyczekiwane i te wymarzone przez naszą społeczność - Warsztaty Terapii Zajęciowej w Juszczynie. Chwilę później w pierwszą rocznicę śmierci, upamiętniono społeczniczkę i wielką wizjonerkę Zytę Jagosz, nazywając jej imieniem budynek Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego.

       W takcie połączonej uroczystości przewodnicząca zawojskiego koła PSOUU pani Małgorzata Sitarz i wiceprzewodnicząca powyższego koła pani Bogusława Strzebońska długo przypominały o zasługach Zyty Jagosz. Wypowiedziano wiele ciepłych słów, między innymi ... ,,wraz z Zytką wiedzieliśmy, że na terenie Zawoi i okolic nie brakuje niepełnosprawnych dzieci, a nie widać ich tylko dlatego, że siedzą w domach z nosami przyklejonymi do okien", mówił Stanisław Jagosz wdowiec po Zycie Jagosz. Wraz z aktualną szefową zawojskiego koła PSOUU Małgorzatą Sitarz dokonał on uroczystego odsłonięcia tablicy informującej, że patronem OREW w Juszczynie jest nasza Zyta. Warto również nadmienić, że bardzo wzruszające były przemówienia uczestniczek WTZ- tu; Iwony Kuś i Magdaleny Trzebuniak, które mówiły: ,,Pragnę powiedzieć, jak bardzo się cieszę, że mogę tu przyjeżdżać i brać udział w zajęciach, nie muszę siedzieć w domu w tych zamkniętych czterech ścianach", oraz ... ,,każde wyjście z domu jest dla mnie bardzo przyjemne i dobre. Dlatego bardzo się cieszę, że powstało nowe miejsce, do którego mogę przyjeżdżać pięć dni w tygodniu". Te, jakże osobiste słowa uczestników mówią same za siebie i uwypuklają dobitnie, jak ważne było powstanie nowych pracowni, które właśnie tego dnia uroczyście otwarto. Serdecznie dziękujemy za udział i ciepłe słowa Staroście suskiemu Panu Józefowi Bałosowi, Burmistrzowi Makowa Podhalańskiego Panu Pawłowi Sali i wszystkim gościom przybyłym na powyższe uroczystości.

2016-05-04 08:50:04
Śniadanie wielkanocne

      W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy w dniu 24.03.2016 roku, w naszym WTZ- ecie odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Było ono szczególnie wzruszające i wyjątkowe, gdyż odbywało się po raz pierwszy w nowym budynku. Zgromadziło ono pracowników, uczestników i gości zaproszonych na powyższą uroczystość. Śniadanie rozpoczęło się od złożenia wszystkim zebranym życzeń przez kierownika placówki pana Marcina Pęczka. Po uroczystej, oficjalnej części spotkania, wszyscy ze smakiem degustowali potrawy specjalnie przygotowane na tę okazję przez grupę pracowni gospodarstwa domowego. Wśród nich nie mogło zabraknąć tych tradycyjnych - białej kiełbasy oraz białego barszczu, jak również wielkanocnych jaj, sałatek oraz sprawdzonych na każdą okazję potraw rybnych. Na stołach nie brakowało również ciast i owoców, które z pewnością cieszyły się największym zainteresowaniem wśród spożywających śniadanie. Kolorowym, świątecznym akcentem na stołach były także wielkanocne stroiki oraz wypiekane z chleba baranki.


 

2016-04-29 14:29:22
Kiermasz świąteczny

      Dnia 20.03.2016 roku odbyły się dwa kiermasze świąteczne, przy parafiach: pw. Św. Klemensa w Zawoi Centrum i pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy. Osoby przychodzące na msze święte we wspomnianych parafiach mogły zaopatrzyć się w pięknie wykonane wielkanocne ozdoby, na które składały się: stroiki  świąteczne, drewniane króliczki wielkanocne, kalendarze na rok 2016 rok, ozdobne pisanki, drewniane anioły, rzeżuchy w miseczkach, pieczone baranki i wiele innych. Uczestnicy WTZ- tu wraz z terapeutami czynnie uczestniczyli w wykonaniu ozdób i w ich sprzedaży. Atmosfera, która towarzyszyła podczas prowadzonych kiermaszy była podniosła i świątecznie wiosenna. Ze sprzedaży świątecznych  wyrobów łącznie uzbieraliśmy 2.833,10 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na dofinansowanie do wszelkich wyjazdów i przedsięwzięć, takich jak (teatry, kina, muzea, itp).


Pięknie dziękujemy darczyńcom i wszystkim ludziom dobrej woli za okazane zainteresowanie, troskę i wsparcie finansowe.

2016-04-27 11:04:19
Przedstawienie wielkanocne w Gimnazjum

      Dnia 18.03.2016 roku uczestnicy: Joanna Tempka, Tomasz Zając, Jadwiga Front, Iwona Kuś, Mateusz Kubiński, Katarzyna Sajewicz, Mateusz Uczniak, Krzysztof Kasela, Małgorzata Front Paulina Pazdur, Mirosław Pena, Mariusz Mika i terapeuci: Sara Guzik i Paweł Szewczyk-Polak brali udział w przedstawieniu pasyjnym w Skawicy. Zaproszeni oni zostali przez Dyrekcję, nauczycieli i młodzież Zespołu Szkół z tejże miejscowości. Po obejrzeniu przedstawienia teatralnego niejeden pewnie zderzał się z refleksją na temat bezinteresownego umiłowania Boga do ludzi. Na zakończenie pobytu w Skawicy zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek. Czas umilił nam również wspólne składanie życzeń i rozmowy. Serdecznie Dziękujemy za zaproszenie na w/w uroczystości.

2016-04-27 09:23:35
Dzień Kobiet w WTZ

      Pewien anonimowy autor powiedział kiedyś, że „Świat bez kobiet jest jak ogród bez kwiatów”. W ten sposób właśnie dnia 08.03.2016 roku rozkwitła ta piękniejsza część naszej społeczności, hucznie celebrując swoje święto. Warto tutaj wspomnieć, że Święto Kobiet ustanowiono w 1910 roku w Kopenhadze jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. We wspomnianym dniu obsługą całej imprezy zajęła się męska część naszej placówki. Przygotowali oni odświętnie przygotowany stół na którym był poczęstunek i kwiaty, w tle subtelnie  przygrywała muzyka. Wszyscy panowie złożyli paniom życzenia wszelkiej pomyślności, uśmiechu, zdrowia i miłości, nie obyło się również bez wręczenia okolicznościowego kwiatka.

2016-04-25 13:52:44
Spotkania o tematyce podróżniczej

      W marcu bieżącego roku w naszym WTZ- ecie odbyły się dwa mitingi o tematyce regionalno - podróżniczej. Te pierwsze były poświęcone regionalizmowi, które prowadzili Pan Wiesław i Pan Jurek. Spotkanie oprócz, ciekawej rozmowy ubogacone zostało wspólnymi śpiewami, grą na akordeonie i obecnością psa rasy Husky, z którym każdy mógł sobie zrobić zdjęcie. Drugie spotkanie prowadziły studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prelekcja dotyczyła projektu ,,M3 Madagaskar". Panie opowiadały o warunkach w jakich żyją na co dzień Madagasze. Uczestnicy WTZ mieli sposobność przebrać się w regionalne stroje mieszkańców Mdagaskaru, pooglądać przedmioty codziennego użytku i finalnie zrozumieć wielobarwność i wielokulturowość otaczającego nas świata.

2016-04-25 11:34:59
Święto zakochanych w WTZ

      W dniu 16.02.2016 roku obchodziliśmy dzień św. Walentego. Dzień zakochanych obchodzimy zwykle 14 lutego jednak z racji, że owe święto przypadało w niedzielę obchody tej imprezy zostały przeniesione na 16 lutego. W tym dniu wszyscy byli bardzo mili, składali sobie życzenia, wręczali sobie kartki. Odbył się również konkurs wiedzy o Dniu Zakochanych. Nasi uczestnicy mogli również liczyć na poczęstunek: serwowany był tort, ciasta, napoje zimne i gorące. Na wszystkich twarzach malował się entuzjazm i zadowolenie.

2016-04-25 11:28:49
Msza święta w Skawicy

      W dniu 10.02.2016 roku nasi uczestnicy uczestniczyli uroczystościach mszy świętej  w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy. Msza została odprawiona w intencji chorych i cierpiących. Wspólnie modlili się: panie Agnieszka Zawada, Lucyna Dura oraz uczestnicy: Iwona Kuś, Magda Trzebuniak, Grzegorz Gąsior, Paweł Szczybura, Mirosław Pena i Paulina Włoch.


 

2016-04-22 10:08:40
Bal karnawałowy

     Karnawał to czas wspaniałej, radosnej i hucznej zabawy. W czwartek 04.02.2016 roku w WTZ - ecie odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli nasi uczestnicy. Na ten dzień świetlica zamieniła się w salę balową, pięknie udekorowaną serduszkami, girlandami i balonami. W przygotowaniu dekoracji uczestniczyli podopieczni wraz terapeutami. Przybyli oni w pięknych maskach nadając szczególny klimat zabawie. Przy błysku oświetlenia i dźwiękach największych przebojów wszyscy bawili się doskonale. Zabawa karnawałowa była bardzo udana. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.

2016-04-21 11:10:43
Zajęcia kosmetyczne

     W dniu 29.01.2016 roku w pracowni komputerowej naszego WTZ - tu odbyły się zajęcia kosmetyczne. Zajęcia miały na celu wyrobienie nawyku systematycznego dbania o urodę i pogłębienia wiedzy na temat czynności pielęgnacyjnych naszych uczestniczek. Zajęcia prowadziły zaproszone panie Natasza Rembielak i Dominika Polak - Szewczyk. Przekazały one naszym pięknym uczestniczkom wiedzę teoretyczną i wiele praktycznych i nowatorskich rozwiązań, które mogą się przydać w codziennym dbaniu i podkreślaniu urody. Zajęcia były twórcze i wprowadziły nasze dziewczyny we wspaniały nastrój. Warty podkreślenia jest również fakt, że zdjęcia uczestniczek z tych zajęć zostały wykorzystane w kalendarzu na 2016 rok.


 

2016-04-21 09:41:21
Spotkanie opłatkowe w Budzowie

      W dniu 27.01.2016 roku odbyło  się coroczne spotkanie opłatkowe w Budzowie. Powyższe spotkanie odbyło się w restauracji Magnolia w Budzowie. Na tę szczególną uroczystość uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej  zostali zaproszeni przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Zawoi. Podniosłą atmosferę imprezy uświetniły jasełka wystawiane przez dzieci i młodzież z OREW-u wraz z opiekunami. Wspólne świętowanie dopełnił wspaniały poczęstunek. Po uroczystościach w dobrych i jeszcze świątecznych nastrojach powróciliśmy do naszej placówki.

2016-04-20 12:34:31
Podziękowanie firmie ,,PACYGA MEBLE''

          Warsztaty Terapii Zajęciowej składają serdeczne podziękowania firmie ,,PACYGA MEBLE" za doposarzenie naszych pracowni w sprzęt meblowy. W montowaniu mebli czynnie brali udział nasi wsaniali uczestnicy z pracowni stolarskiej i kuchennej wespół z równie wspaniałymi prowadzącymi. Meble dostarczone przez Państwa firmę będą nam praktycznie służyły przez wiele długich lat.

2016-04-20 12:32:38
Przeprowadzka Świetlicy Terapeutycznej

      W grudniu bieżącego roku przeprowadziliśmy się z Suchej Góry do nowego budynku w Juszczynie, który już od tej pory będzie funkcjonował pod nazwą Warsztaty Terapii Zajęciowej. Mimo, że w Suchej Górze pozostawiliśmy masę przeżyć i wzniosłych uniesień,  to przeprowadzka do nowej placówki była niebagatelnym wydarzeniem w życiu naszej społeczności. Powyższa placówka była długo wyczekiwaną i tą od lat wymarzoną przez naszą świetlicową rodzinę, i niejeden uczestnik pewnie pomyślał; nadchodzą ciekawe czasy ogromnych zmian w moim życiu, z jednej strony boje się niewiadomej, z drugiej jednak nie mogę się doczekać! Podczas przeprowadzki mieliśmy bardzo dużo pracy - pakowanie, sprzątanie, przewożenie, układanie, przekładanie, itp. Następnie porządkowaliśmy pomieszczenia w nowym budynku. Terapeuci i uczestnicy czynnie uczestniczyli w wyżej wymienionych czynnościach. Dnia 15.12.2015 roku, odbyła się wspólna wigilia podczas której celebrowaliśmy tradycję świąteczną, śpiewaliśmy kolędy i rozmawialiśmy. U schyłku roku mieliśmy przerwę świąteczną. Dnia 4.01.2016 r., wypoczęci i pełni zapału wróciliśmy do pracy już w nowym składzie osobowym placówki. 


2015-04-13 11:43:34
Odwiedziny ZS w Skawicy

     Dwa tygodnie przed świętami odwiedzili nas uczniowie Zespołu Szkół w Skawicy. O 9.30 zebraliśmy się przed kościołem i podzieleni na grupy jedni udali się na mszę, a pozostali do Świetlicy. Podczas spotkania wspólnie wykonywaliśmy pisanki metodą decoupage. Natomiast msza w której braliśmy udział była przeznaczona dla chorych, ponieważ był to czas rekolekcji parafialnych. Pierwszy raz mieliśmy okazję uczestniczyć w procesji z darami oraz czytać wezwania w modlitwie wiernych. Chwile te długo pozostaną w naszej pamięci. Dziękujemy księdzu proboszczowi oraz Zespołowi Charytatywnemu za zaproszenie.

2015-04-13 11:41:52
Okres przedświąteczny w Świetlicy

      Oj dużo się działo w Świetlicy w ciągu ostatnich dni, które poprzedzały czas Świąt Wielkanocnych. Od połowy marca robiliśmy ozdoby świąteczne, które cieszyły się sporym powodzeniem na corocznych kiermaszach w Zawoi i Skawicy.

2015-03-13 10:36:05
Zakończenie projektu "Integracja bez barier"

      Zakończył się projekt „Integracja bez barier”, który był realizowany w ramach programu „Działaj Lokalnie”2014. Ostatnie spotkanie przewidywało gry i zabawy sportowe. Ze względu na niesprzyjającą pogodę odbyły się one na hali Zespołu Szkół w Skawicy.Po przywitaniu przez prowadzącego odbyły się wyścigi rzędów. Drużyny składające się z uczniów II klasy gimnazjum i osób niepełnosprawnych stanęły na starcie. Każda z nich wymyśliła nazwę dla swojej drużyny. Były Fistaszki, Młode Wilki, Polonia Środa i Sikoreczki. Dało się czuć ducha rywalizacji, ale również zrozumienie i wszechobecną empatię. W przerwie, aby zregenerować swoje siły zawodnicy udali się na poczęstunek. Po powrocie na halę czekała na nich spora publiczność. Zorganizowany wspólny mecz koszykówki był uwieńczeniem wszystkich dotychczasowych spotkań, które miały miejsce w projekcie „Integracja bez barier”. Był  udokumentowaniem w pełni zrealizowanego celu, który zakładał zatarcie granicy między niepełnosprawnością a pełnosprawnością. W czasie meczu ktoś podawał lepiej ktoś gorzej, ktoś częściej rzucał do kosza a ktoś rzadziej, ale wszyscy bez wyjątków stanowili grupę, stanowili jedność. Zawody te wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Na koniec każda osoba biorąca udział w projekcie otrzymała pamiątkowe dyplomy. Wychowawca gimnazjalistów jak i dyrekcja Zespołu Szkół w Skawicy podkreślili jak ważna rzeczą  jest możliwość  integracji ich młodzieży z osobami niepełnosprawnymi. Z każdej strony padły deklarację, że pomimo iż projekt się skończył to zapoczątkował coś pięknego coś co będzie trwać.


                                            

2015-03-12 18:30:56
"Integracja bez barier" -cz. III

    Korzystając z doświadczenia z wcześniejszych lat baliśmy się bardzo o brak śniegu. Nasza obawa wynikała z wiedzy że w miesiącu lutym był zaplanowany z projektu „Działaj lokalnie” kulig. Niepotrzebnie, pogoda wręcz nas rozpieściła. Śniegu było pod dostatkiem dlatego też udało się pojeździć na saniach z końmi, porzucać kulkami i potapla się w śniegu. Lekki mróz nie przeszkodził nam w dobrej zabawie ratowaliśmy się gorącą herbatką z cytryną i cieplutką kiełbaską z grilla. Większe zmarzluchy mogły skorzystać z gościnności domu wczasowego „Wiktoria” i pograć w bilard i ping ponga. O tym czy spotkanie się udało myślę, że najlepiej było by zapytać mijających nas turystów którzy z wielką zazdrością spoglądali na nasz kulig i prosili o podwózkę.


 

2015-02-15 10:20:05
Karnawał nas nie ominął

    Korzystając z zaproszenia naszych młodszych kolegów i koleżanek z OREW w Juszczynie wzięliśmy udział w zabawie karnawałowej pod tytułem „Filmowy bal karnawałowy”. Każdy z nas odpowiednio wcześniej na zajęciach zajął się przygotowaniem własnego przebrania. Efekt był wspaniały, a zabawa jeszcze lepsza. Gdyby to było możliwe bawili byśmy się do wieczora, ale wiadomo to co dobre szybko się kończy. Nie ominęły nas tańce, konkursy, oraz przepyszny poczęstunek. Każdy następnego dnia odczuwał skutki tańcowania, ale dla takiej zabawy warto trochę w ten sposób pocierpieć (hahahah)


Dziękujemy i czekamy już na kolejny rok

2015-01-22 10:02:20
"Integracja bez barier" -cz. II

    Po raz kolejny dzięki realizacji projektu Działaj Lokalnie 2014, którego koordynatorem na terenie Powiatu Suskiego jest Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia wzięliśmy udział w warsztatach. Tym razem poszerzaliśmy swoje umiejętności i zdolności manualne ale również twórcze myślenie. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, artystów: Pani Haliny –plastyczki i Pana Aleksandra Basiury –rzeźbiarza przekonaliśmy się że takie czynności jak malowanie na szkle czy lepienie z gliny nie jest wcale tak łatwą sprawą jak by się mogło wydawać. Podobnie jak poprzednim razem z pomocą przyszli nam uczniowie gimnazjum ze Skawicy i wspólnymi siłami udało się stworzyć niepowtarzalne dzieła. Po skończonych warsztatach usiedliśmy wspólnie do stołu żeby posilić się i nabrać siły. Atmosfera była jak zwykle wspaniała. Wszystkim dzięki którym było to spotkanie możliwe bardzo dziękujemy.

2014-12-23 16:01:28
Przy wigilijnym stole

          Tuż przed przerwą świąteczną jak co roku młodzież świetlicy przygotowała wspólną tradycyjną wigilię, w której uczestniczyli wszyscy „domownicy”. Atmosfera była dokładnie jak przy rodzinnym wigilijnym stole. Wszyscy składali sobie życzenia z „kuchni” wydobywały się przepiękne zapachy w pomieszczeniach było słychać kolędy, uroku dodawała choinka i świątecznie ozdoby. Trudno jest słowami opisać to co się czuje w takich momentach, jedyne co przychodzi do głowy to rodzina, bezpieczeństwo. Życzymy wszystkim z całego serca żeby każdy w zaciszu swojego domu mógł przeżyć to co „domownicy” Świetlicy, bo właśnie te uczucia dają siłę, mają moc łamania barier, pokonywania przeszkód których przecież w życiu nawet zdrowych ludzi nie brakuje.


2014-11-04 08:54:34
"Integracja bez barier" - cz. I

        W listopadzie wzięliśmy udział w wycieczce do Stadniny koni, która mieści się w Toporzysku. Wyjazd był możliwy ponieważ PSOUU Koło w Zawoi wzięło udział w programie Działaj Lokalnie, którego koordynatorem na terenie Powiatu Suskiego jest Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia. W pierwszej części projektu braliśmy udział wraz z młodzieżą II klasy Gimnazjum w Skawicy pod opieką wychowawczyni Renaty Trybały oraz pedagoga szkolnego Iwony Wirtel. Gdy dotarliśmy autobusami na miejsce czekały już na nas koniki, dzięki którym w czasie całego naszego pobytu można było jeździć pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Tam poznaliśmy swojego opiekuna z którym udaliśmy się pod las, gdzie mogliśmy rozpalić ognisko i piec kiełbaski. W czasie pobytu udało nam się zwiedzić całą stadninę. Przyjrzeliśmy się pracy osób oraz całej organizacji Ośrodka, poznając ciekawe historie i opowieści. Kto odważniejszy mógł nakarmić konie czy spróbować je czyścić. Dla większości osób była to jedna z przygód życia gdyż pierwszy raz jeździli konno. Długi spacer po okolicznym lesie, wspaniała pogoda i kontakt z końmi powodował, że uśmiech nie schodził z twarzy a granica niepełnosprawności została zatarta przez wspólne rozmowy, zabawę i zrozumienie. Podziękowaliśmy wszystkim pracownikom stadniny za profesjonalną opiekę a przede wszystkim wspaniałą zabawę, po czym wyruszyliśmy w drogę powrotną. Już w autobusie słychać było zatęsknione głosy, że musimy wracać. Również wtedy sama młodzież pytała czy będzie jeszcze kiedyś możliwość spotkać się we wspólnym gronie z czego byli by bardzo zadowoleni.
 

2014-10-25 12:36:28
Prezenty do pracowni gospodarstwa domowego

     Borykając się na bieżąco z pozyskiwaniem funduszy na utrzymanie Świetlicy, często brakuje na podstawowe materiały do zajęć, środki do utrzymania czystości, nie wspominając o urządzeniach, które pozwoliłyby ułatwić codzienny pobyt, funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym w Placówce. Na szczęście są osoby które są otwarte na pomoc i potrzeby innych. Takimi osobami są Państwo Dawid i Aleksandra Ficek, oraz Pan Sebastian Betlej.

Państwo Aleksandra i Dawid Ficek zakupili do pracowni gospodarstwa domowego pralkę automatyczną, natomiast Pan Sebastian Betlej zmywarkę.

    Brak słów aby opisać jaką przyjemność sprawili swoimi prezentami uczestnikom Świetlicy i w jaki sposób wpłynęli na poprawę warunków życia. A tym samym dali możliwość rozwijania swoich umiejętności w obsłudze otrzymanego sprzętu, a następnie wykorzystaniu swojej wiedzy w codziennym życiu. Stając się tym samym mniej zależnymi i bardziej samodzielnymi osobami.

2014-07-28 08:02:37
10 ZŁOTYCH - tak niewiele a TAK WIELE

           Ruszyła akcja, której celem jest pozyskiwanie funduszy na bieżącą działalność Świetlicy. Nie jest tajemnicą, że kolejne miesiące istnienia Świetlicy to wielka niewiadoma. Od początku borykamy się z brakiem funduszy ale wspólne działania chęć Państwa pomocy dały przez ostatnie 5 lat okazję i możliwość by osoby z niepełnosprawnością intelektualną czuły się w naszym społeczeństwie jak pełnosprawne, wartościowe osoby. Wpadliśmy na pomysł żeby każdy kto może znalazł chociaż kilka osób które były by w stanie przesyłać regularnie co miesiąc na konto Świetlicy kwotę w wysokości 10 złotych. Wydaje się to być nieduża suma ale proszę nam wierzyć, że ta kwota wpłacana co miesiąc powoduje pojawienie się uśmiechu na nie jednej twarzy. Pozwoli ona na utrzymanie i dalsze funkcjonowanie miejsca w którym osoby z niepełnosprawnością mają możliwość odpowiedniej opieki, nauki, rehabilitacji a co najważniejsze samostanowienia o sobie.

                                                


2014-07-25 11:57:46
KRÓTKA PRZERWA ;-)

            Od dnia 24 lipca zaczynamy przerwę wakacyjną, więc przyszedł czas na krótkie podsumowania, po wspólnych rozmowach doszliśmy do wniosku że udało nam się zrealizować wiele z założonych przez nas celi. Nie ukrywamy że jednym z najtrudniejszych  była zbiórka pieniędzy na zakup nowego busa do przewozu podopiecznych co dzięki dobroci ludzkiej udało się zrealizować. Największą zmianą było przeniesienie się do nowego budynku po szkole w Skawicy Sucha Góra gdzie jesteśmy już prawie pół roku i gdzie czujemy się jak w domu. Z okazji zakończenia jak co roku było rozdanie dyplomów nagród, był czas na przemowy podziękowania a nawet występy artystyczne. Mimo że wiemy iż wszyscy spotkamy się za ok miesiąc to nie obyło się bez łez wzruszenia, szczęścia. W takich chwilach wszyscy dowiadujemy się nawzajem ile dla siebie znaczymy i jak mocną stanowimy grupę, jak mocną stanowimy RODZINĘ. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że po przerwie wszyscy musimy nabrać dodatkowych sił i zrobić wszystko żeby zapewnić naszej Świetlicy pewniejszą, stabilniejszą pozycję a na zewnątrz swoim świadectwem pokazywać lokalnej społeczności że niepełnosprawni potrafią normalnie funkcjonować w środowisku społecznym.

       Z całego serca , a nawet wielu serc  chcielibyśmy podziękować za pomoc i wsparcie, bez Państwa nie było by Nas.


2014-07-25 10:50:33
"Mistrz Kuchni 2014"

         W dniach od 01-10 lipca 2014 roku  w pracowni gospodarstwa domowego zorganizowano konkurs na tytuł „Mistrza Kuchni 2014 r” który był uwieńczeniem naszego całorocznego dorobku kulinarnego. Do konkursu zgłosiło się 6 osób.

Ustalono kryteria oceny:

      - Umiejętności przygotowania stołu obiadowego

      - Smak przygotowanych zestawów obiadowych

Każdy uczestnik przygotował własne menu ustalając listę zakupów. Do nakrytego stołu „szef kuchni” zapraszał całą społeczność Świetlicy i od razu była oceniana estetyka nakrycia. Po skończonym posiłku ustalaliśmy wspólnie ocenę jakości potraw. Okazało się, że wszystkie 6 osób stanęło na wysokości zadania i zyskało tytuł „Mistrza Kuchni 2014”

1 dzień: Magdalena Trzebuniak

    Menu :  Zupa koperkowa z kaszą manna

                  Ziemniaki z piersią z kurczaka w cieście, mizeria z ogórków ze śmietaną, sałata zielona, pomidor

                  Kisiel z tartym jabłkiem

2 dzień: Asia Tempka

     Menu: Rosół z makaronem

                 Podudzia z kurczaka pieczone w „rękawie” z ziemniakami, buraczki tarte, sałata zielona z pomidorem

                 Kompot z truskawek z rabarbarem

3 dzień: Iwona Kuś

      Menu: Krupnik

                  Gołąbki z sosem pomidorowym

                  Galaretka 3 kolorowa z truskawkami i śmietaną

4 dzień: Mirosław Pena

     Menu: Chłodnik z buraków z jajkiem

                 Kopytka z sera i ziemniaków z masełkiem i tartą bułką

                 Sałatka owocowa

5 dzień: Jadwiga Front

      Menu: Zupa ogórkowa z ryżem

                  Kluski śląskie z roladkami z piersi z kurczaka, kapusta czerwona

                  Budyń czekoladowo-śmietankowy z bananem i brzoskwinią

6 dzień Mariusz „Kuba” Mika

     Menu: Barszcz czerwony w filiżance

                 Kiełbaska z rożna, sałatka ziemniaczana, sałatka pomidorowa

                 Arbuz

     Na zakończenie roku 6 osób startujących w konkursie otrzymało za tytuł „Mistrza Kuchni 2014” dyplomy, odznaczenia i drobne nagrody. Ale to nie wszystko, zostały również nadane tytuły SUPER POMOCNIKÓW KUCHENNYCH

                         - Katarzyna Sajewicz

                         - Małgorzata Front

                         - Bożenka Trzebuniak


 

2014-07-25 10:46:05
Turniej Bocci w Suchej Beskidzkiej

        Korzystając z zaproszenia Stowarzyszenia Zintegrowani –Niepokonani wzięliśmy udział w II Suskim Turnieju Bocci. Przyjechało mnóstwo zaproszonych drużyn wśród nich i my z czego bardzo się cieszymy i już na wstępie dziękujemy. Turniej jak zwykle stał na wysokim poziomie. W kontakcie z organizatorami a głównie z Panem Janem Kurdasem dostaliśmy potwierdzenie o możliwości wystawienia dwóch drużyn w składzie:

                                    DRUŻYNA NR 1                                                              DRUŻYNA NR 2

                                      Iwonka Kuś                                                              Magdalena Trzebuniak

                                   Mirosław Pena                                                                Tomasz Zając

                                   Jadwiga Front                                                             Mariusz „KUBA” Mika

        Doświadczenie zyskane na wcześniejszych zawodach zaowocowało, obydwie drużyny walczyły dzielnie uzyskując pozytywne rezultaty do momentu gdy musieli uznać wyższość innych drużyn. Kolejne zawody to kolejne doświadczenie,  sprawdzenie się w nowych sytuacjach a przede wszystkim możliwość pobycia z innymi osobami nawiązania nowych znajomości i dobrej zabawy. W przerwie wszyscy zjedliśmy przepyszny obiad i zregenerowaliśmy siły na dalszą walkę. Na zakończenie wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy oraz to po co się przyjeżdża czyli MEDALE. Ale na tym nie koniec było nagród w drodze powrotnej były lody.

           Jeszcze raz wszystkim dziękujemy !


 

2014-06-12 16:06:00
"Miłość jedyna jest....."

             Czy można lepiej spędzić czerwcowy dzień niż na spotkaniu z przyjaciółmi z Zakopanego? Chyba nie. Motto wspólnych Zakopiański spotkań organizowanych przez PSOUU Koło w Zakopanem brzmi „Miłość jedyna jest….”. W trakcie naszego pobytu widzieliśmy i odczuwaliśmy to na własnej skórze na każdym kroku. Jak co roku rozpoczęliśmy od oglądnięci przedstawienia teatralnego którego treść doprowadziła nas do śmiechu. Następnie we wspólnym korowodzie który prowadził przez Krupówki udaliśmy się do kościoła na msze. Po mszy udaliśmy się zaprzęgami konnymi do Karczmy Góralskiej „Sywor” gdzie czekał na nas przepyszny obiad, tańce przy muzyce i mnóstwo konkursów z nagrodami. Gdyby nie dzieliło nas tyle kilometrów na pewno zostali byśmy dłużej. Za zaproszenie i wspaniałą wspólną zabawę serdecznie wszyscy DZIĘKUJEM. 

2014-06-12 16:03:21
Zawoja Pełna Niespodzianek 2014

                 Nareszcie się doczekaliśmy nadszedł czas naszego występu i wspólnej corocznej zabawy z naszymi kolegami i koleżankami z innych ośrodków to wszystko w ramach „Zawoi Pełnej Niespodzianek” organizowanej przez PSOUU Koło w Zawoi. Jak wspominaliśmy we wcześniejszym tekście mottem przewodnim jest spotkanie przy muzyce i wspólnych tańcach. My przygotowaliśmy taniec do „Deszczowej piosenki”. Jak sama nazwa wskazuje były parasole, peleryny, zabawa i taniec na „deszczu”. Jak wyszło?........ WSPANIALE, otrzymaliśmy najwyższą notę od sędziów czyli same piątki, podobnie jak wszyscy. Tego dnia nie było osoby która nie została porwana przez wir muzyki i tańca. Nogi nas jeszcze przez parę tygodni bolały a uśmiech z twarzy do tej pory nie zszedł za co bardzo serdecznie wszystkim DZIĘKUJEMY.


2014-06-12 15:50:37
Spacer po okolicach

        Słońce nas nie rozpieszcza ale kiedy mamy tylko możliwość to z niego korzystamy i staramy się jak najlepiej poznać naszą nową okolicę, w której z każdym spacerem odkrywamy coś nowego i niezwykle pięknego.


2014-06-12 15:18:44
Przygotowania.

         W tym roku ponownie skorzystamy z zaproszenia naszego Stowarzyszenia na piknik integracyjny "Zawoja  Pełna Niespodzianek". Tegorocznym zadaniem będzie zorganizowanie wspólnego tańca. Mimo ograniczeń czasowych staraliśmy sie jak najwcześniej zacząć treningi. Najpierw zrobiliśmy "burzę mózgów" żeby wybrać rodzaj muzyki i odpowiednio dobrać choreografię i zorganizować występ. Jak to wyjdzie?? to zobaczymy :)

2014-04-25 11:51:57
"Śniadanie Wielkanocne"

           Jak ten czas szybko płynie. Dowiadujemy się o tym właśnie w takie wyjątkowe dni jak ten, w którym wspólnie przygotowujemy symboliczne Śniadanie Wielkanocne. Tak jak w każdej rodzinie my również, przecież tworzymy rodzinę może nie wynikającą z więzów krwi ale wcale nie słabszą, łączy nas wspólny czas wspólne przebywanie ze sobą, pasje i rozmowy. Właśnie zbliżające się święta i ten czas przed nimi daje nam możliwość refleksji, że nie należy użalać się nad sobą tylko rozglądnąć wokoło i zobaczyć ile tak naprawdę jest szczęścia wokół nas.

2014-04-25 11:33:01
Nie trzeba było długo czekać...

         Nie trzeba było długo czekać... na kolejne spotkanie w ZS w Skawicy. Jakież było nasze miłe zaskoczenie z otrzymania kolejnego zaproszenia w tak krótkim czasie ze szkoły w Skawicy, którzy tym razem zaprosili również mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim. Zorganizowali oni dla nas zawody sportowe połączone ze znajomością ogólnej wiedzy o zbliżających się świętach. W czasie trwania wszyscy aż płakali ze śmiechu. Po rozstrzygnięciu zabawy w której zajęliśmy zaszczytne drugie miejsce wszyscy oglądnęliśmy przygotowane przez uczniów przedstawienie. Jak się okazało to nie było wszystko, na zakończenie zostaliśmy zabrani na wspaniały poczęstunek i możliwość bliższego poznania się. Dziękujemy wszystkim, mamy nadzieję w krótkim czasie się odwdzięczyć i zaprosić tym razem do nas.

2014-04-25 11:24:32
Kiermasze Świąteczne

             Niedziela Palmowa to dzień w którym mocno odczuwa się atmosferę nadchodzących świąt. W tym właśnie dniu zorganizowaliśmy kiermasze świąteczne przy kościołach w Zawoi Centrum i Skawicy, na które przygotowaliśmy własnoręcznie wykonane palmy i stroiki. pogoda była piękna a ludzie bardzo życzliwi. W tym miejscu bardzo dziękujemy osobom, które zakupiły ozdoby świąteczne wspierając tym naszą działalność jak też za miłe i ciepłe słowa.

2014-04-25 11:12:18
Spotkanie integracyjne z uczniami ZS w Skawicy

         W dniu 4 marca udaliśmy się do ZS w Skawicy nas spotkanie integracyjne, które zostało zorganizowane z inicjatywy Rady Rodziców.  Bardzo się ucieszyliśmy z możliwości poznania uczniów tutejszej szkoły. Po przywitaniu przez Panią Dyrektor Małgorzatę Mętel oglądaliśmy bardzo pouczające przedstawienie, które później było tematem rozmów w naszej Świetlicy. Następnie swoje umiejętności pokazała nam grupa taneczna która sprawiła, ze poczuliśmy ochotę na tańce. Jak się później okazało nie musieliśmy na nie długo czekać, ponieważ zespół "Zbójnik" po swoim występie zaprosił na s do wspólnego śpiewu tańca jak tez nauczył nas tzw. "Siustanego". Na koniec oprócz pysznego poczęstunku zostaliśmy obdarowani podarunkami. Dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że nasze pierwsze spotkanie to dopiero początek.

2014-04-25 10:59:25
Zabawa karnawałowa

         W dniu 21 lutego braliśmy udział w zabawie Karnawałowej organizowanej przez OREW w Juszczynie. Zaproszenie również otrzymali koledzy i koleżanki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego z Makowa Podhalańskiego.  Cała zabawa była pod hasłem "karnawałowa podróż przez kontynenty". Już od momentu otrzymania zaproszenia młodzież zaaprobowała swój czas na przygotowanie odpowiednich strojów i rekwizytów potrzebnych do udziału w zabawie, Na miejscu chętnie braliśmy udział w licznych konkursach grach i wspólnych tańcach. Miło było spedzić ten czas wśród znajomych, dlatego serdecznie dziękujemy.


 

2014-04-25 10:43:29
MAMY SAMOCHÓD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

       Spełniły się nasze marzenia, misja która była dla nas niemożliwą zakończyła się powodzeniem. Na wskutek licznych działań różnych ludzi, pomocy i wsparciu poszczególnych osób, organizacji, firm udało się uzyskać odpowiednią kwotę na zakupu auta - 9 osobowego busa do przewozu uczestników Świetlicy. Brak nam słów aby wyrazić wdzięczność za otrzymaną pomoc. Myślę że jest to dowód, że jeżeli sprawa jest słuszna to nawet rzeczy niemożliwe stają się rzeczywistością i pokazuje że w naszej lokalnej społeczności jest tyle wspaniałych i cudownych osób którym nie jest obojętny drugi człowiek.


....brak nam słów na okazanie naszej radości, DZIĘKUJJEMY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2014-04-25 10:29:04
"Księżniczka na ziarnku grochu

         Młodzież z Zespołu Szkół w Zawoi Wilcznej realizując projekt "Mieć wyobraźnię miłosierdzia" zaprosiła nas do współpracy. Owocem było wspólne zorganizowanie przedstawienia pt "Księżniczka na ziarnku grochu". Próby odbywały się co jakiś czas w ZS, natomiast stroje dla naszych podopiecznych były przygotowywane w czasie zajęć w Świetlicy. w dniu 15 stycznia spektakl został zaprezentowany najmłodszym uczniom szkoły podstawowej. Przedstawienie bardzo sie podobało i zostało nagrodzone licznymi brawami. To był nasz debiut sceniczny dlatego dziękujemy za możliwość sprawdzenia się w tej roli.

2014-04-25 09:55:06
Przeprowadzka

        W porozumieniu z Władzami Zawoi a dokładnie z Panią w-c Wójt Aliną Kuś i Paniami z Zarządu PSOUU Koło w Zawoi Małgorzatą Sitarz i Marią Konior udaliśmy się do budynku po byłej szkole w Skawicy Suchej Górze. Obiekt zrobił na nas ogromne wrażenie. Większość pomieszczeń była już gotowa do użytkowania. Naszym zadaniem było by wykonanie pewnych remontów i organizacji sali gospodarstwa domowego. W wyniku rozmów doszliśmy do wniosku, że zrobimy wszystko co w naszej mocy żeby przenieść Świetlicę z Zawoi do Skawicy. Taka decyzja spowodowana była lepszymi warunkami lokalowymi i ogólną infrastrukturą budynku w Skawicy, co pozwoliło by na dalsze rozwijanie indywidualnych możliwości i potrzeb uczestników. Początkiem nowego roku otrzymaliśmy decyzję o zgodzie na użyczenie budynku pod Świetlicę. Decyzja o przeniesieniu się nie była łatwa.  Lata spędzone w Zawoi, te wszystkie cudowne chwile, wspaniałe osoby z którymi współpracowaliśmy, których poznaliśmy, te wspomnienia........ -zabierzemy to wszystko w naszych sercach ze sobą. Zmiana miejsca też nie oznacza przerwania współpracy z osobami z którymi dotychczas mieliśmy kontaktu. Do nowego budynku przenieśliśmy się w lutym. Wszyscy uczestnicy brali aktywny udział w przewożeniu rzeczy i meblowaniu nowego miejsca ich terapii. Wszyscy są podekscytowani zmianą, wiążąc z nią wielkie nadzieje.


Dziękujemy wszystkim osobom które przyczyniły się do uzyskania powyższego celu.


 

2014-04-25 09:22:18
Wigilia

        Już po raz kolejny dane nam było zasiąść do wspólnej Wieczerzy Wigilijnej. Spędziliśmy ten czas na rozważaniach, rozmowach, był czas na modlitwę oraz dzielenie się opłatkiem. Zasiedliśmy do pięknie przystrojonego stołu na którym mogliśmy spróbować 12 tradycyjnych potraw przygotowanych w czasie zajęć z gospodarstwa domowego. Wszystkim nam mocno udzielił się nastrój nadchodzących świąt i z tym nastawieniem udaliśmy się do naszych domów życząc sobie nawzajem wesołych, spokojnych, zdrowych, radosnych świąt i lepszego Nowego Roku 2014 -czego też również Państwu życzymy.

2014-04-24 15:55:18
Kiermasz Bożonarodzeniowy

      Okres przedświąteczny  to dla nas nie tylko czas przygotowywania się na przyjście Pana Jezusa, ale również kolejna możliwość pokazania naszych prac wykonywanych w czasie pobytu na Świetlicy. W tym roku po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni na kiermasz Bożonarodzeniowy organizowany przez Babiogórskie Centrum Kultury który odbył się 22 grudnia w godzinie 9:00-13:00 w sali BCK w Zawoi Centrum. Za zaproszenie oraz miłą gościnę serdecznie dziękujemy organizatorowi oraz osobom uczestniczącym w kiermaszu.

 

2013-10-16 10:43:32
ZUMBA -tańczy również dla nas

         Jak na plakacie, zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy, podczas ZUMBOWEGO MARATONU gdzie będzie można pomóc nam w realizacji naszego celu jakim jest zbiórka pieniędzy na zakup potrzebnego nam samochodu do przewozu naszych podopiecznych. Z góry dziękujemy organizatorom, Miejskiemu Domowi Kultury w Makowie Podhalańskim.

2013-09-12 10:33:39
Zbieramy na "Busa"

           Ruszyła wielka akcja mająca na celu zbiórkę pieniędzy na zakup auta (9 osobowego busa)do Świetlicy. Początkiem sierpnia nasz dotychczasowy pojazd (6 osobowy) służący na co dzień naszym uczestnikom odmówił posłuszeństwa. Naprawa kosztowała by tyle co znaczna część nowszego lepszego auta, a patrząc na rocznik pojazdu ilość miejsc i przejechane kilometry to nie miało by większego sensu. Mimo braku środków finansowych podjęliśmy tę próbę. Dlatego też z tego miejsca chciałbym wszystkich prosić o pomoc w realizacji naszego celu. Sumę jaką chcielibyśmy uzbierać to ok 25 tysięcy złotych. Minione lata pokazują że działalność ŚTR nie tylko w środowisku lokalnym jest znana. Współdziałamy z młodzieżą z licznych szkół, bierzemy udział w różnych akcjach, pokazujemy że nie tylko jesteśmy potrzebujący ale również potrafimy wiele pomóc i dać. Jesteśmy żywym dowodem że w naszym społeczeństwie jest miejsce dla wszystkich. Wszystkich którzy chcieliby pomóc prosimy o przesyłanie wpłat na Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Zawoi, zaznaczając w tytule przelewu -wpłata na samochód do Świetlicy.

Nr konta: Bank Spółdzielczy Jordanów Oddział w Zawoi – 07 87990001 0020 0200 0534 0001

2013-09-12 10:00:02
Miasteczko Rajdowe w Makowie Podhalańskim

         Nawiązaliśmy współpracę z Panem Gabrielem Borowym, organizatorem Miasteczka Rajdowego które odbyło się 7 września w Makowie Podhalańskim gdzie największą atrakcją był 2 Rajd Polski Historyczny, i podczas trwania imprezy zorganizowano zbiórkę pieniędzy na zakup naszego upragnionego auta. Była to impresa z dziedziny motoryzacji samochodowej. Oprócz tego przez cały dzień w Miasteczku Rajdowym odbywały się liczne pokazy, konkursy oraz konferencje z udziałem zaproszonych gości. Następnie ok godziny 17 rozpoczęły się koncerty, gdzie zaproszone zespoły grały CHARYTATYWNIE na rzecz Świetlicy. Były to min. Panzerdivision oraz THE CHILLOUD. Gdzie nie spojrzeć można było zaobserwować pełen profesjonalizm całej imprezy. Od Pana Gabriela otrzymaliśmy liczne prezenty które były sponsorowane przez firmę Orlen. Wszystko z przeznaczeniem na nasz cel. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania a my możemy jedynie z całego serca podziękować za tak miłe przyjęcie i pomoc

2013-09-12 09:49:46
No i Koniec :)

          Czas na krótką przerwę. Jak to na koniec trochę bardziej uroczyście dlatego każdy otrzymał dyplom a Młodzież zakończyła swoim pierwszym wspólnym występem, organizując specjalnie na tą uroczystośc akademie. Jak wszędzie coś się kończy coś zaczyna. Ale bez obawy za ok 3 tygodnie startujemy ponownie ze zdwojoną siłą. Pozdrawiamy wszystkich I do zobaczenia.

2013-09-12 09:12:35
Park Danieli - "Wakacyjna" wycieczka

         Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się do zawojskiego Parku Danieli. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci. Przewodnik oprowadził nas przedstawił i opowiedział o wszystkich okazach. Mogliśmy nakarmić zwierzęta po dotykać rozmaite eksponaty takie jak poroża zwierząt, a na zakończenie czekało na nas ognisko z kiełbaskami. Dzień minął we wspaniałej atmosferze pełnej przygód I śmiechu.

2013-09-12 09:00:52
Dzień Sportu

             Koledzy i koleżanki z Zespołu Szkół w Zawoi Wilcznej nie zapomnieli o nas w czerwcu i z okazji Dnia Sportu zaprosili nas do siebie na zawody sportowe, które odbyły się na „Orliku”. Wszyscy razem brali udział w wielu zabawach i konkurencjach w której stawką było zwycięstwo i zajęcie pierwszego miejsca. Pamiętając o tym rywalizacja była zacięta ale wszystkiemu towarzyszyły uśmiechy i dobra zabawa. Na zakończenie i tak dla wszystkich uczestników czekały nagrody i dyplomy. Po raz kolejny serdecznie dziękujemy.

2013-09-06 16:23:17
Warsztaty w Babiogórskim Parku Narodowym

            17 lipca wybraliśmy się do siedziby Babiogórskiego Parku Narodowego gdzie wzięliśmy udział w warsztatach przyrodniczych odbywających się w Parku Zmysłów. Młodzież otrzymała mocną dawkę wiedzy z zakresu roślin, zwierząt, zjawisk atmosferycznych, odpowiedniego zachowania się w lesie oraz możliwość spojrzenia na to wszystko z innego punktu widzenia, zabawy przygody, doświadczeń. Wszyscy chętnie i czynnie brali udział w zajęciach, na zakończenie otrzymaliśmy wspaniałe podarunki. Dziękujemy z całego serca Dyrekcji Parku i osobom dzięki którym nasza  wzbogaciła wiedza się .

2013-09-06 16:13:56
Miłość jedyna jest...

              Jak co roku w czerwcu otrzymaliśmy zaproszenie od naszych przyjaciół PSOUU koło w Zakopanem do wzięcia udziału w pikniku z okazji Godności Osoby Niepełnosprawnej. Nie mogliśmy nie skorzystać i 20.06.2013 roku udaliśmy się do Zakopanego. Tam jak zwykle oglądnęliśmy przepiękny spektakl teatralny w kinie „Sokół, następnie wszyscy razem tworząc liczny pochód przeszliśmy Krupówkami do Kościoła w którym odbyła się uroczysta msza. Po mszy zabrano nas bryczkami do Karczmy „Sywor” na poczęstunek i wspaniałą zabawę. Jak co roku bawiliśmy się świetnie poznaliśmy mnóstwo nowych znajomych już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie.

2013-09-06 16:02:59
Zawoja Pełna Niespodzianek 2013

       W maju wzięliśmy udział w Zawoi Pełnej Niespodzianek organizowanej rok rocznie przez nasze Koło z Zawoi. W tym roku mottem przewodnim był pokaz sobowtórów. Zabawa która wiąże się z tym piknikiem zaczyna się już w trakcie przygotowań :dobór osób, charakteryzacja, inscenizacja. Sama impreza jest tylko zwieńczeniem starań i jak co roku udała się w 100%. Wszyscy uczestnicy pękali ze śmiechu. Tobył jednak początek dobrej zabawy, bo swoją obecnością zaszczycił nas Michael Jackson a po nim zaśpiewał Elvis Presley. Wspólna zabawa i tańce trwały długo, my tylko możemy podziękować i czekać do przyszłego roku.

2013-04-17 14:55:02
KIERMASZE WIELKANOCNE

Tuż przed świętami zorganizowaliśmy liczne kiermasze z okazji Świąt Wielkanocnych.

     Dzięki upszejmości Księdza Proboszcza z Parafii św. Klemensa w Zawoi Centrum w dniu 24.03.2013 odbył się kiermasz przed kościołem Parafialnym. W tym samym czasie przy współpracy i pomocy Pani Barbary Łatka z Zespołu Szkół im Mikołaja Kopernika w Białce oraz młodzieży ze Szkolnego Koła Caritas, którzy postanowili nam pomóc, udało się zorganizować kiermasz w miejscowości Białka.


      Następny kiermasz udało nam się zorganizować 26 marca w Suchej Beskidzkie, gdzie za zgodą Władz Miasta mogliśmy wystawić nasze prace na rynku. Nie udało by się to bez pomocy Pani Bogusławy Strzebońskiej która udostępniła nam miejsce i otoczyła wszechstronną opieką.

     Wszystkim którzy przyczynili się do możliwości zorganizowania tych wydarzeń serdecznie DZIĘKUJEMY !!! (GALERIA)

2013-04-17 14:50:21
ŚNIADANIE WIELKANOCNE

      W dniu 28.03.2013 roku w ŚTR odbyło się śniadanie wielkanocne. Na stole znajdowały się tradycyjne Polskie potrawy oraz wypieki przygotowywane przez uczestników świetlicy. Spotkanie przebiegło w miłej, świątecznej i rodzinnej atmosferze.

2013-04-17 14:47:35
MIŁA NIESPODZIANKA Z CZĘSTOCHOWY

       W lutym spotkała nas bardzo miła niespodzianka, byli nią wspaniali goście, którzy przyjechali na wypoczynek w nasze przepiękne strony i natknąwszy się na naszą Świetlicę postanowili ją odwiedzić. Tymi gośćmi były osoby należące do Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Częstochowie. Mieliśmy ogromną przyjemność gościć naszych kolegów i koleżanki z tak daleka na skromnym poczęstunku, podczas którego mogliśmy się poznać, wspólnie porozmawiać, pośmiać się i miło spędzić czas. Mamy nadzieję, że to dopiero początek do szerszej współpracy.(GALERIA)

2013-04-17 14:45:06
ZABAWA KARNAWAŁOWA

   7 lutego na wskutek prężnie działającej współpracy, wolontariacie między ŚTR a Zespołem Szkół w Zawoi Wilcznej, odwiedzili nas uczniowie I i II klasy gimnazjum by wspólnie wziąć udział w zorganizowanej przez uczestników ŚTR zabawie karnawałowej. Młodzież z gimnazjum również przygotowała liczne zabawy , konkursy dzięki którym wspólnie spędzony czas był radosny a wiele chwil w przeciągu tak krótkiego czasu niezapomnianych. Dziękujemy młodzieży i Paniom opiekunkom za wspaniałą zabawę.(GALERIA)

2013-04-17 14:37:09
POMOGAMY AFRYCE

     Młodzież wraz z opiekunami z Zespołu Szkół w Zawoi Wilcznej brała udział w projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia", który realizowany był pod hasłem: ,,By dotrzeć do źródła, trzeba płynąć pod prąd" i postanowiła włączyć ŚTR do tego projektu. Akcja działa na rzecz UNICEF „klęska głodu na Rogu Afryki”. Celem projektu jest budowa pompy wodnej dla potrzebującej ludności. Dzięki tej akcji braliśmy udział w warsztatach zdobywając wiedzę o państwach Afrykańskich. Ważnym przesłaniem naszych spotkań było to,że osoby niepełnosprawne, upośledzone umysłowo również czują potrzebę niesienia innym pomocy i jak jest tylko taka możliwość to zrobią wszystko żeby jej udzielić w taki sposób w jaki potrafią. Braliśmy również udział w apelu w ZS w Zawoi Wilcznej kończącym całą akcję, która zakończyła się sukcesem.

2012-11-07 13:06:01
WARSZTATY W ZESPOLE SZKÓŁ W ZAWOI NA WILCZNEJ

   W czwartek, 26 października 2012r. zostaliśmy zaproszeni do Zespołu Szkół w Zawoi na Wilcznej na warsztaty, które dotyczyły dotkniętych suszą, wybranych krajów Afryki. Związane to było z kampanią pomocy organizacji UNICEF dla cierpiącego głód Rogu Afryki. Uczniowie realizujący projekt ,,Mieć wyobraźnię miłosierdzia" oraz członkowie szkolnego klubu wolontariackiego ,,Nadzieja" przygotowali dla nas szereg zabaw edukacyjnych tj. krzyżówki, wylepianie konturu kontynentu charakterystycznymi dla Afryki postaciami i zwierzętami, które tam mieszkają, robienie korali z makaronu, układanie puzzli, odszukiwanie zagrożonych głodem krajów na mapie itp.. Był to dla nas bardzo miły i kształcący czas - dziękujemy! Z całego serca wspieramy i włączamy się w tą akcję, jeśli tylko możemy pomóc tym, którzy także potrzebują :-) (zapraszamy do galerii)

2012-11-07 12:25:52
VI SĄDECKI INTEGRACYJNY TURNIEJ BOCCIA

   Na początku października zostaliśmy zaproszeni przez suskie stowarzyszenie "Zintegrowani - Niepokonani" do wzięcia udziału w VI Sądeckim Integracyjnym Turnieju gry Boccia, którą trenowaliśmy od pewnego czasu z Jaśkiem Kurdasem również - dzięki uprzejmości Pana Krystiana Kaznowskiego - w sali hali widowiskowo - sportowej w Zawoi Centrum. Z racji ograniczonej liczby miejsc wybraliśmy troje reprezentantów, którzy wrócili podekscytowani, dumni i z  medalami ! Z opowiadań wiemy, że bawili się świetnie. Trzymaliśmy za nich mocno kciuki - zadziałało! :-)

2012-07-24 10:34:13
WYJAZD DO RABKOLANDU

   Tuż przed wakacjami byliśmy w Rabkolandzie. Emocji było mnóstwo! Zdjęcia z diabelskiego młyna i kilka innych przedstawiających niestety tylko ułamek tego, co tam się naprawdę działo do zobaczenia w zakładce "Galeria" - zapraszamy :-) pozostaje wspomnieć, że nie było karuzeli ani innego rozrywkowego miejsca, w które nie wysłalibyśmy naszych dzielnych reprezentantów ;-) Bardzo miłe zakończenie roku!

2012-07-04 09:50:27
ZAKOPANE: "Miłość jedyna jest..."

  W środę, 27 czerwca byliśmy na wycieczce w Zakopanem. Zostaliśmy tam zaproszeni przez przjaciół z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zakopanem. Mottem tego spotkania było: "Miłość jedyna jest...". Rozpoczęło się przedstawieniem pt. "Poskromienie złośnicy" na podstawie sztuki W.Szekspira. Teatr "Sabliki" zrobił na nas ogromne wrażenie. Świetnie odegrana humorystyczna sztuka, piękne stoje panien, piosenki wzbudziły aplauz i entuzjazm na widowni, sprawiając nam bardzo dużo radości. Potem był wspólny pochód Krupówkami na mszę świętą w kościele Świętej Rodziny, odprawianej przy akompaniamencie gitar, bębenków i fletu. Po mszy, eskortowani przez policję, przejechaliśmy konnymi zaprzęgami poza miasto, na polanę "Siwor" do oryginalnej karczmy położonej częściowo na wodzie, w której pływały ryby - wrażenie było niesamowite! Na miejscu czekał na nas pyszny obiad, kiełbaski z grilla, ciasta, owoce a w międzyczasie: tańce, tańce, tańce i zabawy z nagrodami.

Serdecznie dziękujemy! było nam ogromnie miło : )

(zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii)

2012-06-13 13:39:47
euro 2012 - kibicujemy naszym!

kto wygra? POLSKA, POLSKA, POLSKA!!

2012-06-13 12:44:53
życie artystyczne czyli wstęp do wypalania z gliny

Wczoraj zawitał do nas Pan Aleksander Basiura - twórca, artysta ludowy o zawojskich korzeniach, rzeźbiarz, renowator starych kapliczek, specjalista. Odkrywał przed nami tajniki (i techniki) lepienia z gliny zarówno z wykorzystaniem gotowych narzędzi i form jak opartego na zwykłej radosnej, manualnej twórczości. Wyjaśnił nam również sposoby wypalania w piecu, którego uroczyste przekazanie odbyło się w maju oraz możliwości ozdabiania, malowania prac/rzeźb.

Mamy nadzieję na więcej takich inspirujących spotkań!

Serdecznie dziękujemy!

2012-06-07 09:55:51
instruktor gry boccia, Janek Kurdas był naszym gościem

We wtorek gościliśmy w naszej świetlicy Janka Kurdasa ze stowarzyszenia NIEPOKONANI-ZINTEGROWANI, który zaprezentował nam grę zwaną bocci. Janek, do niedawna nasz kolega z pracy, jest teraz instruktorem tej przyjaznej, turniejowej gry i dla osób zainteresowanych prowadzi otwarte zajęcia w czwartki w godz.15-17 w salach gimnastycznych Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie lub Zespołu Szkół przy ul.płk. Tadeusza Semika (aktualnie) w Suchej Beskidzkiej.

Gra jest bardzo integruje a w miarę rozgrywania się okazuje się, że wymaga także odrobiny sprytu (można np. zastawiać lub zasłaniać bile przeciwnika). Ma bardzo proste zasady: najpierw wyrzuca się główną białą kulę, następnie zawodnicy rzucają zza wyznaczonej wcześniej lini by, to już zależnie od techniki, dotoczyć lub dorzucić swoją kulę jak najbliżej białej, punktowane są bile w jej najbliższym sąsiedztwie. Każda grupa/zawodnik ma swój kolor.

Jednak przede wszystkim to świetna zabawa! Rywalizacja była emocjonująca, wszyscy daliśmy się wciągnąć. Ostatecznie czerwoni przegrali turniej - robią kawę! ale to dopiero początek... następne starcie już niebawem

2012-05-24 10:34:13
Zawoja Pełna Niespodzianek

W środę, 23 maja wzięliśmy udział w imprezie zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Umysłową, Zawoi Pełnej Niespodzianek. Jak co roku nie obyło się bez rozmaitych atrakcji, m.in. był występ magika, puszczanie wielkich, imponujących mydlanych bani (na wietrze!) ze sznurka, malowanie twarzy, występ zespołu góralskiego wspólny grill oraz szereg gier i zabaw prowadzonych przez clownów Pipka i Pepka. Mieliśmy również możliwość zaprezentowania swoich prac, które wykonaliśmy w Świetlicy. Świetna pogoda, wspaniała atmosfera, wyśmienita zabawa - serdecznie dziękujemy!

(zapraszamy do galerii)


 

2012-05-24 10:02:08
Zespół Szkół w Zawoi Wilcznej - prezent i idea!

W czwartek, 17 maja br. zostaliśmy zaproszeni do Zespołu Szkół w Zawoi na Wilcznej, której uczniowie już po raz drugi wzięli udział w akcji promującej ideę transplantacji narządów wewnętrznych pt. „Drugie życie” osiągając przy tym niezwykły sukces: zostali bowiem wyróżnieni spośród 88 szkół z Wielkopolski, Małopolski, Warmii i Mazur! W nagrodę otrzymali dyplomy i czek o wartości 1000 zł z przeznaczeniem na cele charytatywne.

Mieliśmy przyjemność obejrzeć prezentację multimedialną wprowadzającą w to ważne zagadnienie, referującą przebieg kampanii – dowiedzieliśmy się wielu ciekawych, skłaniających do refleksji rzeczy – dziękujemy!

Przy okazji także i my zostaliśmy ogromnie wyróżnieni: nasza Świetlica została wybrana na beneficjenta wspomnianego czeku – dostaliśmy 1000 zł! To niezwykłe i bardzo dla nas ważne, że spośród tylu osób zostaliśmy wybrani właśnie my.

Bardzo dziękujemy i gratulujemy wszystkim zaangażowanym w tę kampanię, przede wszystkim Panu Dyrektorowi Aleksandrowi Wiecheciowi, Paniom Dorocie Polak i Beacie Jezutek – koordynatorkom akcji i wspaniałym Uczniom.

Jeszcze raz gratulujemy – jesteśmy naprawdę pod wielkim wrażeniem – i życzymy wielu spektakularnych sukcesów.

2012-05-10 09:58:11
Uroczyste przekazanie pieca do wypalania ceramiki wraz z gliną, formami, narzędziami!

W dniu 11 kwietnia 2012r., w związku z uroczystym przekazaniem pieca do wypalania ceramiki wraz z gliną, formami i niezbędnymi narzędziami, gościliśmy w naszej Świetlicy mnóstwo znamienitych osób. Fundusze na zakup pieca to dar Koła Kulturalnego Belgijsko-Polskiego w Charleroi. Jego przewodniczącym jest Pan Michael Majewski, którego mieliśmy wielką przyjemność gościć wraz z Małżonką. Wśród uczestników uroczystości znaleźli się również przedstawiciele Gminy i Stowarzyszenia, między innymi: Pani Kierownik GOPS w Zawoi Zofia Dyrcz, Pani Danuta Lasa - sekretarz gminy Zawoja, Pani v-ce Przewodnicząca Danuta Mysza, proboszcz parafii w Zawoi Wilcznej Bogusław Targosz oraz Rodzice.


Bardzo wszystkim dziękujemy!


Pozwoli nam to na realizowanie twórczych pasji i odkrywanie nowych możliwości rozwoju!

(zapraszamy do galerii)

2012-04-18 11:58:54
wiosenny spacer na lody

Oto kilka zdjęć ze spaceru na lody. Zajadaliśmy się nimi na skwerku w towarzystwie towarzystwie panów profesorów Hugo Zapałowicza i Władysława Szafera - napewno nam zazdrościli choć nie dali tego po sobie poznać

2012-04-13 11:46:29
topienie Marzanny czyli zaczarowywanie wiosny

A oto kilka zdjęć z topienia Marzanny.

Zdjęć jest niewiele ale proszę uwierzyć na słowo, że były to istne dzieła sztuki - każdy miał swoją!

0000-00-00 00:00:00
Dzień Sportu

               Koledzy i koleżanki z Zespołu Szkół w Zawoi Wilcznej nie zapomnieli o nas w czerwcu i z okazji Dnia Sportu zaprosili nas do siebie na zawody sportowe, które odbyły się na „Orliku”. Wszyscy razem brali udział w wielu zabawach i konkurencjach w której stawką było zwycięstwo i zajęcie pierwszego miejsca. Pamiętając o tym rywalizacja była zacięta ale wszystkiemu towarzyszyły uśmiechy i dobra zabawa. Na zakończenie i tak dla wszystkich uczestników czekały nagrody i dyplomy. Po raz kolejny serdecznie dziękujemy.

0000-00-00 00:00:00
Zbieramy na "Busa"

        Ruszyła wielka akcja mająca na celu zbiórkę pieniędzy na zakup auta (9 osobowego busa)do Świetlicy. Początkiem sierpnia nasz dotychczasowy pojazd (6 osobowy) służący na co dzień naszym uczestnikom odmówił posłuszeństwa. Naprawa kosztowała by tyle co znaczna część nowszego lepszego auta, a patrząc na rocznik pojazdu ilość miejsc i przejechane kilometry to nie miało by większego sensu. Mimo braku środków finansowych podjęliśmy tę próbę. Dlatego też z tego miejsca chciałbym wszystkich prosić o pomoc w realizacji naszego celu. Sumę jaką chcielibyśmy uzbierać to ok 25 tysięcy złotych. Minione lata pokazują że działalność ŚTR nie tylko w środowisku lokalnym jest znana. Współdziałamy z młodzieżą z licznych szkół, bierzemy udział w różnych akcjach, pokazujemy że nie tylko jesteśmy potrzebujący ale również potrafimy wiele pomóc i dać. Jesteśmy żywym dowodem że w naszym społeczeństwie jest miejsce dla wszystkich.        Wszystkich którzy chcieliby pomóc prosimy o przesyłanie wpłat na Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Zawoi, zaznaczając w tytule przelewu -wpłata na samochód do Świetlicy.

        Nr konta: Bank Spółdzielczy Jordanów Oddział w Zawoi –
07 87990001 0020 0200 0534 0001


 

0000-00-00 00:00:00
Mikołaj !!!

            W tym roku ponownie byliśmy grzeczni i mamy na to dowód. Odwiedził nas Święty Mikołaj, przyszedł z pomocnikiem i workiem pełnym prezentów. Każdy z nas zasłużył na swój podarunek. W tym dniu nie było nikogo z kwaśną miną, każdy się uśmiechał i cieszył z tego co dostał. Trochę z Mikołajem pośpiewaliśmy i miło spędziliśmy czas, wszyscy obiecali że będą  się starać aby z naszym gościem spotkać się za rok.

0000-00-00 00:00:00
"Taneczne" przygotowania

       W tym roku ponownie skorzystamy z zaproszenia naszego Stowarzyszenia na piknik integracyjny "Zawoja  Pełna Niespodzianek". Tegorocznym zadaniem będzie zorganizowanie wspólnego tańca. Mimo ograniczeń czasowych staraliśmy sie jak najwcześniej zacząć treningi. Najpierw zrobiliśmy "burzę mózgów" żeby wybrać rodzaj muzyki i odpowiednio dobrać choreografię i zorganizować występ. Jak wyjdzie to zobaczymy :)

 

 

 

Warsztaty Terapii Zajęciowej
34-231 Juszczyn 542b
Konto Stowarzyszenia: Bank Spółdzielczy Jordanów O/Zawoja 07 8799 0001 0020 0200 0534 0001